Az emberek változást akarnak. Akár ezzel az egy mondattal is összefoglalható az európai parlamenti választások szlovákiai eredménye. Hosszú évek óta először fordult elő, hogy egy országos választáson nem a Smer szerezte a legtöbb szavazatot – a szombati EP-választást ugyanis a Progresszív Szlovákia-Spolu (PS-Spolu) koalíció nyerte. Eddig mindig volt szlovákiai magyar képviselő Brüsszelben, mostantól nem lesz: az MKP-nak pár száz szavazat hiányzott a mandátumhoz, a Híd 2,59 százalékos eredményével viszont mérföldekre volt a sikertől. Szomorú hír az is, hogy a szélsőséges Mi Szlovákiánk Néppárt (ĽS-NS) a harmadik legtöbb voksot gyűjtötte.
A 2014-es rekordalacsony, 13 százalékos részvételi arányhoz képest nőtt a szavazókedv országosan – a választók 22,74 százaléka járult az urnákhoz, ami azonban még mindig nagyon kevés, a legalacsonyabb Európában. Hat párt, illetve koalíció ért el 5 százaléknál jobb eredményt és szerzett EP-mandátumot:
A Magyar Kereszténydemokrata Szövetség (MKDSZ) a voksok 0,23 százalékát szerezte meg.
Szlovákia az alábbi 13+1 képviselőt küldi az EP-be: Michal Šimečka, Vladimír Bilčík, Martin Hojsík, Michal Wiezik (PS/Spolu), Monika Beňová, Miroslav Číž, Robert Hajšel (Smer), Milan Uhrík, Miroslav Radačovský (ĽS-NS) Eugen Jurzyca, Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), Ivan Štefanec, Miriam Lexmann (KDH – utóbbi a brexit után) és Peter Pollák (OľaNO).
Az emberek a szombati EP-választáson a változás iránti igényüket fejezték ki, egyúttal nem túl pozitív véleményt is mondtak a kormány munkájáról – a Smer a várakozásokhoz képest gyengébben szerepelt, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) 5 százalék alatt végzett, miközben a Híd bukta a legnagyobbat. Bugár Béla pártjának borzalmas eredményében valószínűleg nemcsak a Smerrel és az SNS-szel való közös kormányzás, hanem a „himnusztörvény” megszavazása körüli botrány is megmutatkozott.
A Magyar Közösség Pártjának (MKP) szereplése is egyértelmű kudarc, hiszen nem sikerült a mandátumszerzés. Igaz, csak néhány száz szavazat kellett volna az 5 százalékos bejutási küszöb eléréséhez. Bőven elég lett volna, ha az MKDSZ-re leadott voksok egy része az MKP-nál landol. Ha pedig az MKP és a Híd indul koalícióban, amit a magyar közösség többsége évek óta követel, legalább egy szlovákiai magyar képviselő biztosan kijut Brüsszelbe. Ezzel szemben most először lesz roma nemzetiségű EP-képviselője Szlovákiának – Peter Pollák az Egyszerű Emberek (OľaNO) listáján szerzett mandátumot.
Járásunkban az MKP nyert, második a Híd
A Komáromi járásban hasonlóan az 5 évvel ezelőtti EP-választáshoz, az MKP-ra voksoltak a legtöbben, most is a Híd lett a második. Míg azonban az MKP növelni tudta választói számát, a Híd jelentősen visszaesett járásunkban. 2014-ben ugyanis az MKP 5216 szavazattal 46,6 százalékos eredményt ért el, a Híd pedig 3155 vokssal 28,2 százalékot.
Íme a Komáromi járás mostani eredményei:
Sajnos folytatódott a korábbi trend, az országos átlagnál ismét kisebb volt a szavazókedv járásunkban: 18,9 százalékos. Ez negatívan befolyásolta a magyar választók kegyeit kereső pártok eredményét.
Csaba Ádám
(Cikkünk a Delta május 28-i számában jelent meg.)
Lesz felvidéki magyar az EP-ben?