Menő a magyar iskola

Április végéig zajlanak az alapiskolai beiratkozások, az azonban már ismert, hogy régiónk két legnagyobb városában hogyan alakultak a számok. Komáromban évek óta nem írattak be ennyi elsőst magyar iskolába, míg Gútán, ahol az elmúlt egy év történései fényében különösen nagy érdeklődés övezte a beiratkozást, viszonylag kiegyensúlyozottan alakultak a számok

Az elmúlt 10 évben most íratták be a legtöbb gyereket a komáromi alapiskolákba. Ugyancsak csúcsot döntött a magyar iskolákba jelentkezők száma. Fontos hangsúlyozni, egyelőre csak előzetes adatokról van szó, szeptemberig még biztosan változnak a számok – bővebben keretes írásunkban.

asgfasdfgasd

Idén is a Munka Utcai Alapiskola volt a legnépszerűbb, 86 gyerek szülei választották az iskolát, ugyanakkor már most körvonalazódik, hogy közülük legalább 10-en nem első évfolyamban, hanem nulladikban kezdik meg tanulmányaikat szeptemberben. A Munka utcai iskolában előreláthatólag 4 első osztály indul. A másik két városi magyar iskolába közel ugyanannyi gyerek jelentkezett, a Jókai Mór Alapiskolába 58, az Eötvös utcaiba 56, de mindkét iskolában lesznek halasztások is, ami nagyjából 5-8 beíratott gyereket érint iskolánként. Az egyházi fenntartású Marianumba 50 leendő elsőst írattak be, ami a korábbi évekhez képest kiugró eredmény, és egyben igazolja az iskola bővítésére irányuló igyekezetet. Ezekben az iskolákban valószínűleg 3-3 első osztály indul szeptemberben.

A szlovák tannyelvű alapiskolák közül a Komenský iskola volt a legnépszerűbb 59 beíratott gyerekkel, de már itt is látható, hogy 7-8 gyerek végül halaszt egy évet, illetve speciális iskolába jár majd. Itt három első osztály indulhat, míg a Határőr utcai iskolában és a Rozmaring utcaiban valószínűleg 2-2 osztályt nyitnak majd az elsősöknek – előbbi iskolába 44 gyermeket, utóbbiba 33-at írattak be szüleik.

A számok alapján egyértelműen szükség van magyar tanítási nyelvű nulladik évfolyamos osztályra, az azonban még nem dőlt el, melyik városi iskolában nyitják meg. Eddig az volt a szokás, hogy minden évben másik intézményben indul, az iskolák rotációban cserélik egymást – a must futó tanévben a Munka utcai iskolában van nulladik osztály, egy évvel korábban az Eötvös utcaiban volt. Jelenleg a Komenský iskolában működik szlovák nulladik osztály, ám a beiratkozási adatok alapján valószínűsíthető, hogy szeptembertől nem nyílik szlovák tannyelvű nulladik osztály.

tablazat(Kattintással nagyítható)


Dóczé Zsuzsanna, az idén is legnépszerűbb Munka Utcai Alapiskola megbízott igazgatónője:

„Egyértelmű sikerként könyvelem el a mostani számokat. Iskolánkkal kapcsolatban olykor elhangzanak kritikák, miszerint maradiak vagyunk, túl sokat követelünk a gyerekektől. Mi azonban azt valljuk, hogy az iskola a gyerek munkahelye, és fokozatosan, eleinte játékosan, fejlettségi szintjéhez mérten hozzá kell szoktatni a rendhez, és el kell sajátítania a tanulás folyamatát, a viselkedési normákat. A beiratkozási adatokat pozitív visszajelzésnek tartom, melyek igazolják, hogy sok szülő egyetért a felfogásunkkal.“


Jókai Tibor, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke:

„Egyértelműen jók az idei komáromi beiratkozási adatok. A több diák természetesen összefügg azzal, hogy most nagyjából 20-szal több az iskolaköteles gyerek Komáromban, mint tavaly. Országosan is jellemző, hogy 2011-ben több gyerek született, mint az előző évben. Az is látszódik, hogy egyre népszerűbb a magyar iskola. Ugyanakkor érdemes megvárni a végleges számokat, és az értékeléskor például azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a komáromi magyar iskolák adatait a környékbeli községekben lakó magyar gyerekek beíratása is javítja.“


Szénássy Tímea, a város iskolaügyi bizottságának elnöke:

„Örvendetes hír, hogy ilyen sokan jelentkeztek a komáromi alapiskolákba, erre hosszú évek óta nem volt példa. Az anyanyelvi oktatás meghatározó a személyiségfejlődésben, így külön öröm, hogy idén rekordot döntött a magyar iskolába íratott gyerekek száma. Az önkormányzaton belül viszont mindent meg kell tennünk, hogy a gyerekek jobb feltételek között járhassanak iskolába. Sajnos, az elmúlt 25 évben kevés előrelépés történt ezen a téren. A komáromi gyerekek extraligás teljesítményt nyújtanak, így a körülményeknek is ehhez kell igazodniuk.“


Szeptemberig még biztosan változnak a számok

Minden évben vannak eltérések a beiratottak száma és a szeptemberben az iskolát ténylegesen elkezdők száma között. A különbségek egyrészt abból adódnak, hogy a pedagógiai-pszichológiai tanácsadó központ végül néhány gyerek esetében a tanulmányok megkezdésének halasztását javasolja, illetve előfordul, hogy a szülők egyszerre több iskolába is beíratják gyermeküket. Mindkét eset csökkenést okoz a majdani elsősök létszámában. Másrészt viszont arra is akad példa, hogy a szülő nem íratja be iskolakötelessé váló gyermekét időben, vagy azért, mert figyelmen kívül hagyják a kötelező beiratkozás időpontját, vagy pedig azért, mert a beiratkozáskor külföldön tartózkodott a család. Ilyenkor viszont létszámemelkedés történik az áprilisi adathoz képest.


Csaba Ádám

Kapcsolódó cikkek:

Arányos beiratkozás Gútán

Felelős döntés előtt

Több a magyar elsős Komáromban

Top