Komárom. Idén csaknem kétszer annyi gyereket írattak magyar iskolába, mint amennyit szlovákba Komáromban. A leendő elsősök összlétszáma jelentősen visszaesett, ami összefügghet a járványügyi intézkedésekkel, illetve a várható gazdasági nehézségekkel – a környező falvakból ugyanis sokkal kevesebb szülő választott komáromi alapiskolát gyermekének, mint korábban. Az Eötvös utcai iskola a legnépszerűbb.
Az elmúlt évtizedekben szinte mindig a Munka Utcai Alapiskolába íratták be a legtöbb iskolakötelessé váló gyereket, idén azonban helycsere történt az iskolák népszerűségi versenyében. A legtöbb szülő az Eötvös Utcai Alapiskolát választotta gyermekének, míg a Munka utcai a második, a Jókai Mór Alapiskola a harmadik lett, azaz ezúttal egyik szlovák tannyelvű iskola sem fért fel a dobogóra. A leginkább a Rozmaring utcai iskolába íratott gyerekek száma esett vissza, ahol jelen állás szerint csak 26 elsős kezdi meg tanulmányait szeptemberben. Ahogy a korábbi években, idén is a Munka utcán nyílik majd nulladik évfolyamos osztály – a tavalyi nulladikból egyébként 8 gyermek szeptembertől már első évfolyamban tanul majd, ők nem szerepelnek a táblázatunkban közölt statisztikában, miután nem most íratták be őket. Fontos hangsúlyozni, hogy a beiratkozási adatok legtöbbször különböznek a szeptemberben ténylegesen iskolapadba ülő elsősök számától, hiszen néhány gyerek esetében halasztást kérnek, előfordulhat kettős beiratkozás (egy gyermeket két alapiskolába is beírattak), illetve mindig akad olyan eset, hogy a szülők elkésnek a beíratással – hanyagságból, vagy azért, mert nem tartózkodtak Komáromban.
Két lényeges megállapítás tehető az idei beiratkozási adatok alapján. Az egyik, hogy közel kétszer annyi gyereket írattak magyar tannyelvű intézménybe, mint amennyit szlovákba – ez gyakorlatilag megfelel Komárom hivatalos nemzetiségi arányainak. Vagyis egyre kevesebb magyar anyanyelvű gyerek kerül szlovák alapiskolába.
A másik, korábbi évektől eltérő jelenségre Bagita Judit, a komáromi közös tanügyi hivatal vezetője hívta fel a figyelmet: idén jóval kevesebb, környékbeli falvakban élő gyereket írattak komáromi iskolába, mint az elmúlt időszakban. Ennek eredménye, hogy a leendő komáromi elsősök száma jelentősen visszaesett, ami nem kedvez a komáromi iskoláknak, de egyben azt is jelenti, hogy egyes községek kisiskoláiba több gyermek jár majd szeptembertől, ami számukra jó hír.
Mindez összefügghet a koronavírus-járvány kapcsán meghozott intézkedésekkel, a várható gazdasági visszaeséssel, a bizonytalansággal. Bagita Judit szerint a szomszédos községekben élő családok azért is dönthettek a helyi iskola mellett, mert arra számítanak, hogy anyagilag szűkös időszak következik, amikor előnyösebb – kevésbé költséges – a gyerekeket helyben iskolába vinni, mint minden nap Komáromba szállítani. Megtörténhet, hogy a Komáromban dolgozó szülő elveszíti munkahelyét, és ilyen helyzetben kifejezetten drága mulatság lenne naponta kétszer csak azért a járási székhelyre utazni, hogy gyereküket iskolába vigyék, majd hazahozzák.
A komáromi alapiskolákban gyermekek jelenléte nélkül zajlott a beiratkozás, a rendkívüli helyzet ellenére gyakorlatilag zökkenőmentesen. Előzetes telefonos egyeztetést követően az egyik szülő – törvényes képviselő – írathatta be iskolakötelessé váló gyermekét személyesen, az iskolákat felkeresve.
Csaba Ádám