Nehéz helyzetben van a Négylevél Polgári Társulás égisze alatt működő gadóci menhely. A legnagyobb befogadóképességüket már rég túllépték: a maximum hatvan férőhelyen jelenleg kilencvennégy kidobott, sorsára hagyott négylábúról gondoskodnak.
A Komárom városa által nyújtott havi nyolcszáz euró támogatás viszont közel sem fedezi a fenntartás költségeit. Adományokat ugyan kapnak, de mivel ezek nem rendszeresek, előre nem lehet velük számolni. A nyári hónapokban pedig mind az örökbefogadó kedv, mind az adakozó kedv drasztikusan lecsökkent. Hogy továbbra is jusson vacsora a menhelyen lakók pocakjába, Gyurász Ilda jótékonysági koncertet szervezett a javukra.
A komáromi Locals vezetője, Spišek Ingrid készségesen támogatta a kezdeményezést, így a koncertre a kávéház teraszán került sor. A jótékonysági rendezvényhez Gyurász Ilda megkeresésére csatlakozott a Carpedante Music, a Six Notes, a Koral Tribute Band, Koczkás Eszter, Lakatos Alex és a Jazz&You. És miközben egymást követték a fellépők, gyarapodott a támogatás az adománygyűjtő dobozban. A szép összefogás eredményeként a koncert végére közel ezerháromszáz euró gyűlt össze.
„Rendkívül hálásak vagyunk Gyurász Ildának és az összes fellépőnek, hogy gondoltak védenceinkre – mondta Selčáni Mónika, a menhely vezetőségének tagja. – A befolyt pénzösszeget kutyatáp beszerzésére, valamint az orvosi számláink kiegyenlítésére szeretnénk fordítani. Az elmúlt hetekben nyolc kölyökkutya is került hozzánk. Nekik speciális junior tápra van szükségük. A kiskutyák gondozásakor nagy mennyiségű törülköző, ágyhuzat, pokróc használódik el, ezért ilyen jellegű adományt is nagyon szívesen fogadunk. A bekerülésük után a kölykök orvosi kivizsgáláson estek át, ami a felnőtt kutyák esetében is a protokoll része. Parazitamentesítésük után pedig elkezdődhetett oltási programjuk. Két állandó önkéntesünk ugyan emberfeletti erővel igyekszik a lehető legtöbbet nyújtani lakóinknak, de jó lenne ezeket a kicsiket minél előbb örökbe adni, hogy ne a menhelyen kelljen felnőniük. Mind a kilencvennégy kutyánk naponta háromszor kijut a kennelből, a hőségben hűtjük őket. Igyekszünk a lehető legtöbbet nyújtani, egy kölyökkutya teljes szocializációjára azonban csak gazda mellett, családban van lehetőség. Ahol megtanulhatják a kötődést, ahol kitárulhat előttük a világ.”
A menhelyi túlzsúfoltság nem tesz jót sem a kutyáknak, sem a végletekig leterhelt önkénteseknek. Sajnos egyre gyakrabban érkeznek reggelente arra, hogy a kapuhoz oda van kötve egy-egy eb, vagy éppen egy alomnyi apróság piheg megszeppenve egy dobozban. Már rég mentési stopot kellett volna hirdetniük, de a várossal kötött érvényes szerződés értelmében a bejelentett kóbor és a rossz tartási körülmények miatt elkobzott kutyákat fogadniuk kell. Így jobb híján már az öltözőktől kezdve a raktárhelyiségen át mindenhol otthontalan ebek vannak. „Nagy segítség, ha önkéntesek kijönnek hozzánk sétáltatni. Most azonban ideiglenes befogadókra lenne a legnagyobb szükségünk, akik, míg nem sikerül gazdit találni, addig befogadnák és törődnének egy-egy kutyussal. Tőlünk egyébként kinti-benti tartásra lehet örökbe fogadni kutyát. Mentvényeink mindegyike oltott, chipelt. Mindenki találhat nálunk kedvére való és habitusához illő kis kedvencet” – mutatott rá Selčáni Mónika, aki hozzátette azt is, hogy az állatvédők hangulata egyre borúsabb. Nem látják a fényt az alagút végén. Amíg nem indul átfogó, akár országos, akár járási kampány az ivartalanítás fontosságáról, amíg a felelős állattartás nem válik a lakosok gondolkodásának részévé és amíg virágzik a szaporítás, nem fognak kiüresedni a kennelek.
Csakhogy lassan több a kidobott, felesleges szaporulat, mint az örökbefogadáson gondolkodó személy. Megteltek a menhelyek, megteltek a kertek és a kanapék. De talán még a szívekben van hely egy új négylábú családtagnak…
JN.