Kolostort nyitott az indiai Kerala államából érkezett Szent Család Kongregáció nővéreinek a komáromi katolikus egyházközség a Nagyszombati Főegyházmegye támogatásával. A három nővér – akik mindannyian felsőfokú végzettséggel rendelkeznek – a tervek szerint a szociális szférában és az oktatás területén fognak aktívan tevékenykedni, ahogyan ezt hazájukban is tették.
Komáromban korábban is jelen voltak szerzetesnők, de a Szociális Testvérek és Páli Szent Vince Nővéreinek távozása után csak Mária Valéria nővér maradt, aki nem egy szerzetesrend tagja, hanem a világban élő, felszentelt szüzek közösségéhez tartozik. Ő a komáromi egyházközösség tagjainak nyújt lelki támaszt, a keresőket hitre vezeti és tanítja. Kiss Róbert érseki általános helynök, esperesplébános elmondta, a szerzetesrendek komáromi hiányáról és szükségességéről többször beszélgetett Parackal József missziós atyával, aki szintén az indiai Keralából származik. József atya előbb az Egyesült Államokban szerzett elektromérnöki diplomát, majd Olaszországban teológiát tanult, és 2019-ben a Szent András-bazilikában szentelték pappá. Jelenleg a csicsói egyházközségben és a Marianum Egyházi Iskolaközpontban végez lelkipásztori szolgálatot. Az ötlet, hogy szerzetesnővéreket hívjanak Indiából, szülőhazájából, ahol bőséges a hivatások száma, ezekből a beszélgetésekből született.
Szent Tamás-keresztények
A keresztény hagyomány szerint Szent Tamás apostol Kr. u. 52 körül érkezett Indiába, hogy hirdesse a keresztény hitet. Az ő tevékenysége jelentős szerepet játszott a kereszténység elterjedésében Dél-Indiában, különösen Kerala állam területén, ezért az itt élő keresztényeket gyakran nevezik „Szent Tamás-keresztényeknek”. Az általa elvetett magok termékeny talajba hullottak, és az általa alapított keresztény közösségek a mai napig fennmaradtak.
Ma a katolikus hit követői India teljes lakosságának 2,3 százalékát alkotják, mintegy 30 millióan vannak. Így az egyik legnagyobb keleti katolikus egyházat alkotják. A Szent Család Kongregációt 2014-ben a stigmatizált Szent Mariam Thresia és tiszteletreméltó Joseph Vithayathil atya alapította. Szent Mariam Thresia, akit a családok védőszentjeként és apostolaként ismernek, meg volt győződve arról, hogy a világot csak a családokon keresztül lehet megmenteni. Célja az volt, hogy a szerzetesnők segítsenek a helyi közösségek oktatásában, egészségügyi ellátásában, és más szociális szolgáltatások nyújtásában.
„Három évvel ezelőtt felvettük a kapcsolatot Sr. Annie Kuriakose CHF generális anyával, aki jelezte, hogy vannak érdeklődők a komáromi misszióra. A Nagyszombati Főegyházmegye jóváhagyása, a generális anya alapítólevele, a kulturális minisztérium engedélye, az indiai szlovák nagykövetség vízumkiadása, az idegenrendészeti hatóság átvizsgálása és egyéb számtalan bürokratikus intézkedés mostanáig elhúzódott. Ez idő alatt sem tétlenkedtünk, hiszen a kolostornak szánt egykori kántorlakást, amely korábban lakhatatlan állapotban volt, teljes mértékben felújítottuk. Így a nővérek méltó körülmények között lakhatnak majd a Szent András-bazilika szomszédságában” – tájékoztatta lapunkat Kiss Róbert.
Tanulják a magyar nyelvet
Mindhárom nővér magasabb társadalmi rétegből származik, így a szüleik megengedhették maguknak a taníttatásukat. Briji Antony CHF (Sr. Aloysia) orvosi, Jessy Manael Skaria CHF (Sr. Jessy Rosa) pedagógiai és Nancy Mechereypadi CHF (Sr. Nancy Rosa) szociális-munkás diplomával rendelkezik. Számos feladat vár rájuk, de az első év leginkább a magyar nyelv elsajátításáról fog szólni, majd később a szlovák nyelvet is meg kell tanulniuk.
A nővérek anyanyelvükön, a malajálamon kívül – amely a dravida nyelvcsalád tagja és egyike India 22 hivatalos nyelvének – kiválóan beszélik az angolt is. Amint megérkeztek, Horváth Ambrus Zsuzsanna tanárnő vezetésével azonnal nekiláttak az intenzív nyelvtanulásnak. Ezzel párhuzamosan meg kell ismerniük a helyi kultúrát, hagyományokat és szokásokat is.
Követendő példaképpé válni
„Remélhetőleg áldozatos munkájukkal és életükkel követendő példaképpé válnak. A papi hivatás egy lelki szolgálat, amely mély elköteleződést és hivatástudatot igényel, és viszonylag sok férfit szólít meg. A nőknél azonban mifelénk ritkábban fordul elő, hogy meghallják az Úr hívását, elköteleződjenek és fogadalmat tegyenek. Ennek egyik oka, hogy nem látnak szerzetesnővéreket a város utcáin, így nincs előttük követendő példa. Bízom benne, hogy a kedvesnővérek példamutatása és életvitelük vonzó ereje idővel pozitív irányba fogja változtatni ezt a helyzetet” – zárta a beszélgetést Kiss Róbert általános érseki helynök.
JN.
Kapcsolódó cikkeink:
Szerzetesi élet Csicsón
Bárhová rendelték, mindenhol felújította Isten házát
Ökumenikus áldás a 100 ima kápolnán
Szépül a komáromi temető