A komáromi csúcstalálkozó krónikája

Komáromi szemszögből történelmi jelentőségű eseményre került sor a központi erődben. Múlt kedden Robert Fico szlovák és Orbán Viktor magyar kormányfő, valamint Aleksandar Vučić szerb elnök tárgyalt az illegális bevándorlás elleni közös fellépésről, az EU jelenlegi migrációs szabályainak alapvető megváltoztatásáról, az unió területén kívüli menedékkérelem-feldolgozó központok létrehozásáról. Gesztusokkal és szóban is hangsúlyozták, nagy a barátság a felek között.

Október 22-én, kedden délelőtt érkezett a komáromi központi erődbe Szlovákia és Magyarország miniszterelnöke, valamint Szerbia államfője. Komáromban néhány alkalommal már tartottak kétoldalú, magyar-szlovák miniszterelnöki találkozót, ám eddig még nem fordult elő, hogy egyszerre három ország legfőbb közjogi méltósága találkozzon a városban – történelmi pillanat volt.

Szigorú biztonsági intézkedések

A biztonsági intézkedések sem voltak mindennapiak – az Újvár felett drónok köröztek, a bástyák tetején, továbbá a Soho Tower tetején is mesterlövészek posztoltak. A vár melletti gyűjtőparkoló felé igyekvőket első körben a városi rendőrök irányították, de jelen voltak az állami rendőrök, kormányőrök, testőrök, speciális alakulatok is. A biztonsági egységeken kívül a központi erőd területére csak a város érintett tisztviselői, a csúcstalálkozó szervezésében részt vevő állami hivatalnokok, protokoll-munkatársak, illetve a kiszolgáló személyzet léphetett be. Rajtuk kívül a média munkatársai is, előzetes regisztráció és alapos helyszíni ellenőrzés után – nemcsak az érintett országokból, hanem például Csehországból és Lengyelországból is érkeztek stábok. Hogy miért pont Komáromot választották a találkozó helyszínéül, kérdés, ám a földrajzi elhelyezkedésen túl szerepet játszhatott benne az is, hogy az elmúlt években a szlovák speciális egységek számos alkalommal gyakorlatoztak itt – vagyis egy általuk jól ismert terepet kellett biztosítaniuk.

Orbán Viktor szemszögéből

Elsőként Robert Fico szlovák kormányfő érkezett meg Komáromba – helikoptere nem sokkal délelőtt 10 óra előtt szállt le a Vág-parton, a csárda melletti betonplaccon, majd autós kísérettel érkezett meg a várba – a felújított Szent Borbála Lőporraktár és a kaszárnyaépület kápolnarésze közötti területre. A miniszterelnököt Keszegh Béla, Komárom polgármestere fogadta, majd sorban érkezett a másik két állami vezető is. Előbb Orbán Viktor magyar kormányfő, végül Aleksandar Vučić szerb államfő.

Apró ajándékok a várostól

– Ismered az erődöt? – kérdezte Robert Fico.
– Ezt csak képekről. A túloldaliakat ismerem – válaszolta Orbán Viktor.

E rövid angol nyelvű párbeszéd zajlott le közvetlenül azután, hogy a felek kezet fogtak. A magyar miniszterelnököt Komárom polgármestere is köszöntötte, mialatt Orbán Viktor a polgármesteri láncon függő medált vette szemügyre – ezen Komárom címere látható. Keszegh Béla a város nevében a Jókai karácsonya című könyvet – melyben az író 12 karácsonyi történetét gyűjtötték csokorba –, illetve egy olyan focilabdát ajándékozott a magyar miniszterelnöknek, amit a KFC összes játékosa aláírt (jelenleg is zajlik a komáromi futballklub stadionjának felújítása – magyar kormánytámogatásból). Aleksandar Vučićot egy Komáromról szóló kiadvánnyal lepte meg a polgármester, ebben megjelölte azt a részt, ami a szerb ortodox templomról, illetve az egykor számottevő komáromi szerb – azaz rác – közösségről szól. Robert Fico egy műemlékekről szóló könyvet kapott, melyben részletesen írnak a komáromi erődrendszerről is.

Az állami vezetők érkezésük után a kaszárnyaépület kápolnarészében kialakított, teljesen felújított termekbe – a Pavillon Kronwerkbe – vonultak, itt került sor a háromoldalú tárgyalásokra, miközben az éttermi részben meg is ebédeltek. Az étkezést egyébként teljes mértékben a szlovák kormányhivatal szervezte. A tárgyalások utáni sajtótájékoztatót követően egy időre még visszatértek ide – értesüléseink szerint Robert Fico kifejezett kérése volt, hogy egy bemutató keretében megkóstolhassák a Komáromban élő Bott Frigyes borait. Nem ők az első állami vezetők, akik így tettek: 2015-ben például Angela Merkel akkori német kancellár és Vlagyimir Putyin orosz elnök is megízlelték budapesti látogatásukkor.

Fico: évekkel ezelőtt megmondtuk

Közösen az illegális migráció ellen címmel 13 órakor tartottak sajtótájékoztató a Szent Borbála Lőporraktárban. „Az illegális migráció elleni küzdelem alapja az Európai Unió külső határainak megvédése” – jelentette ki Robert Fico, hozzátéve, a három országnak igaza volt, amikor a migrációs válság idején azt mondta, hogy az EU-nak nem az illegális bevándorlók újraelosztására van szüksége, sem pedig arra, hogy kötelező kvótákat állapítson meg. „Arra van szükség, hogy olyan intézkedéseket fogadjon el, amelyek megvédik a külső határokat” – mondta, megjegyezve, ennek érdekében nyomást fognak gyakorolni a brüsszeli vezetésre. Kiemelte, tudatosítani kell, hogy Európában jelenleg már legalább 5 millió migráns tartózkodik illegálisan. Szerinte mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a migránsok az EU-n kívül adják be menedékkérelmüket.

Robert Fico hangsúlyozta, minden schengeni országnak joga kell legyen arra, hogy eldönthesse, kit enged belépni a saját területére. Azt pedig „nagyon érdekesnek” tartja, hogy amikor a háború folytatásáról van szó, „gond nélkül tízmilliárdokat lehet találni” erre a célra, viszont az illegális migráció hatékony megfékezésére nem akadnak források az unióban.

Vučić: kiváló a magyar-szerb viszony

Aleksandar Vučić szerint közösen elért eredmény, hogy idén 80 százalékkal kevesebb az illegális bevándorló, mint tavaly. Hozzátette: a szerbiai menekültközpontokban jelenleg 477 migráns tartózkodik.

A szerb államfő kiemelte a három ország együttműködésének fontosságát. „A történelem során Magyarországgal nem mindig volt ez így, de Orbán Viktor kezdeményezésének köszönhetően most történelmileg a legjobbak a kapcsolatok” – jelentette ki, hozzátéve: folytatják a közös munkát, s barátaik kezdeményezéseit mindig támogatni fogják. Az ukrajnai háború kapcsán úgy fogalmazott, egyes részleteket másként látnak, de mindannyian a béke megteremtését tartják elsődlegesnek.

Orbán: új szabályok nélkül Schengennek vége

Orbán Viktor szerint az Európai Uniót szétfeszítő legnagyobb probléma a migráció, emiatt „lázadás közeli állapot“ van. A lengyel miniszterelnök már föllázadt, bejelentette, felfüggeszti az európai migrációs szabályok alkalmazását, de így tett a német kancellár is, aki felfüggesztené azokat a szabályokat, amelyeket be kellene tartani a schengeni térség működése érdekében – mutatott rá. Ez folytatódni fog, ezért el kell temetni a migrációs paktumot és új megoldásokat kell választani. Ha nem így lesz, az az unió legnagyobb vívmányát, a határokon keresztül történő szabad mozgást rombolja le – vagyis a schengeni rendszer halálát jelenti.

Ő is kiemelte, már 2015-ben megmondták, baj lesz abból, ha idegen kultúrákból érkező embereket ellenőrzés és engedély nélkül, milliószám beengednek a kontinensre – például megnő a bűnözés. Ezért a jelenlegi helyzetért sem őt, sem Robert Ficót nem terheli felelősség.

Úgy látja, eddig csak a magyar modell működött az illegális migrációval szemben, amely szerint csak akkor léphet be valaki az országba, ha már megvan a döntés az ügyében. Emiatt pedig 200 millió euróra, plusz napi egymillióra még meg is büntették Magyarországot. „Az otthont két módon lehet elveszíteni, az egyik, hogy elzavarnak téged az otthonodból, a másik, hogy te otthon maradsz, de egyszer csak minden megváltozik körülötted, anélkül, hogy te ehhez hozzájárultál volna” – fogalmazott Orbán Viktor. Hozzátette, Szlovákia és Magyarország megvédte magát ezzel a problémával szemben, így a szlovákok és magyarok nyugodtan élhetnek otthonaikban.

A felek tárgyaltak az unió területén kívüli menedékkérelem-feldolgozó központok (hotspotok) létrehozásáról és a visszaküldési politika javításáról is. Szóba kerültek a gazdasági kapcsolatok, a regionális együttműködés megerősítésének lehetőségei, illetve az EU és a Nyugat-Balkán országai közötti kapcsolatok szorosabbá tétele a migrációs helyzet javítása érdekében.

Csaba Ádám

Top