Népszerű a szemétszállító taxi Komáromban

November elején hivatalosan is beindult a KN Smart Servis városi cég új szolgáltatása, a hulladékszállító taxi. A KN Smart Taxi elsősorban nagyméretű hulladék – például régi bútorok – elszállítására vehető igénybe. Alapdíja 35 euró fuvaronként.

Már augusztusban beszámoltunk arról, hogy hamarosan beindul az új hulladékszállító szolgáltatás. Szeptembertől tesztelték, november elején pedig hivatalosan is elindították a szemétszállító taxit.

A város minden évben kétszer – a tavaszi és őszi nagytakarítás keretében – ingyen biztosítja a nagyméretű hulladék elszállítását az ütemterv szerint, az előzetesen meghirdetett módon. Ezenkívül a harcsási gyűjtőudvaron egész évben díjmentesen elhelyezhető csaknem minden hulladékfajta. A most indult szolgáltatás azoknak kínál lehetőséget, akik nem tudják önerőből – saját járművel, rokonok, ismerősök segítségével – megoldani a harcsási fuvart, illetve a lomtalanítások idején nem szabadultak meg feleslegessé vált dolgaiktól. Egyik fő előnye a rugalmasság és az elérhetőség – sok esetben gyorsan szeretnénk megszabadulni a nem használt tárgyaktól.

A KN Smart Taxi alapdíja 35 euró fuvaronként, legfeljebb 2 köbméternyi hulladék esetén. A következő szemétfajták szállítását vállalják: régi bútorok (szekrények, székek, fotelek, padok, polcok), textíliák, öreg szőnyegek, papír és karton, elektronikai hulladék (hűtőszekrény, fagyasztó, mosógép, szárítógép, kisebb készülékek). A taxi egyéb hulladékfajták és építési hulladék elszállítására is igénybe vehető telefonos egyeztetést követően. Veszélyes hulladékot nem fuvaroznak.

Az ár tartalmazza a szállítási költségeket, a rakodást, a szállítást és a hulladék lerakását, azonban az épületből való kihordást nem. Ez utóbbi külön kérhető a diszpécserrel történt egyeztetés nyomán. Alapesetben az elszállítandó hulladékot olyan helyre kell helyezni, ami könnyen elérhető a szállítójárművel.

A szolgáltatás hétfőtől péntekig 7:00 és 16:00 óra között rendelhető. A KN Smart Taxi a +421 905 989 508-as telefonszámon vagy az info@knsmart.sk e-mail címen rendelhető meg.

Ne fizessünk a szemetelők helyett!

A hulladékszállító szolgáltatás legfőbb célja, hogy a lakótelepi hulladéktárolók rendezettebbek legyenek. Elég gyakran előfordul ugyanis, hogy a lakosok a lakótelepi konténerállomások mellé helyezik el a feleslegessé vált bútoraikat, vagy éppen a lakás-átalakításból származó hulladékot. Keszegh Béla polgármester a legutóbbi testületi ülésen is kiemelte, pont az ilyen illegális lerakatok felszámolása a legköltségesebb a városnak. Évente néhány százezret költ a város csak arra, hogy a lakótelepekre illegálisan kirakott szemetet, illetve az egyéb fekete lerakatokat összegyűjtse, elszállítsa és megfelelőképpen elhelyezze – évi 2 ezer tonna illegális hulladékról van szó.

Rámutatott, éppen ezért az utóbbi hetekben szigorították az ellenőrzést, és a városi rendőrök – több esetben lakossági bejelentés alapján – jó néhány szemetelőt füleltek le. Ilyen esetben akár 1500 eurós bírságot is kiszabhatnak az elkövetőkre.

„Több lakos is felkeresett, panaszkodva, hogy megbírságolták őket. Ebben a kérdésben nem fogunk kompromisszumot kötni, hiszen az illegális szemetelők miatti súlyos pénzeket azoknak a komáromiaknak kell fizetni, akik betartják a szabályokat. A bírságokkal a becsületes embereket akarjuk védeni, a szemétszállító szolgáltatással pedig egy lehetőséget kínálunk azoknak, akik szabálykövető módon állnak a hulladékkezeléshez” – emelte ki a polgármester, felhívva a figyelmet a már említett ingyenes lehetőségekre is.

Megemlítette, nemrégiben sajnos két kukatárolókhoz kihelyezett biztonsági kamerát is elloptak. „Kérem a lakosokat, segítsenek, hogy rendet tarthassunk a hulladékállomások körül. Ha más után takarítunk, közösen fizetjük” – fordult a komáromiakhoz, hozzátéve, a hulladék megfelelő kezelése és elszállítása nemcsak a város kiadásait csökkenti, hanem az életkörnyezetünk is szebbé válik.

Az előválogatás miatt drágul a lerakati díj

Jövő januártól ismét emelkedik az az összeg, amennyiért Komárom lerakhatja a városban keletkező hulladékot az izsai szeméttelepen. Idén egy tonna vegyes hulladék elhelyezéséért 42 eurót fizetett az önkormányzat, 2025-től viszont már 60 eurót kér az izsai telepet üzemeltető Reko Recycling társaság – a drágításról szóló szerződés-kiegészítést jóváhagyta a képviselő-testület.

Folyamatosan drágul az izsai lerakat szolgáltatása. 2022-ben még csak 36 eurót, 2023-ban 40 eurót, tavaly pedig már 42 eurót kértek Komárom városától egy tonna vegyes, azaz háztartási hulladék lerakásáért. Jövőre már jóval nagyobb lesz az áremelkedés, aminek tényszerű oka van.

Januártól ugyanis – többszöri halasztás után – hatályba lép az a törvény, amely előírja, hogy csak olyan vegyes hulladék helyezhető el egy lerakatban, amelyet előtte alaposan átválogattak. A Reko Recycling 3 millió euróból már megépítette és fel is szerelte azt a csarnokot, ahol a telepre érkező vegyes szemetet átválogatják, többek között a biológiailag lebomló hulladékot, de más hulladékfajtákat is kiszűrve belőle. Csak a válogatás után fennmaradó rész kerül majd a lerakatba, a szeparált fajtákat a megfelelő módon kezelik – pl. újrahasznosítják, komposztálják.

Ez a folyamat azonban nem olcsó mulatság, hiszen csak a csarnok építése és felszerelése 3 millió euróba került, az üzemeltetése is költségekkel jár – és most nem térünk ki az állami támogatásra, amit vissza kellett utalni, sem pedig a működési engedély körüli bizonytalanságra, illetve a cég és Izsa község közötti nézeteltérésekre. A mostani jelentős áremelést elsősorban az előválogatás bevezetése generálja, a pluszszolgáltatást ki kell fizetni az ügyfeleknek – többségében az önkormányzatoknak. Országosan átlagosan 37 százalékban emelkednek a lerakati díjak – hangzott el a testületi ülésen.

Összehasonlításképpen: Gúta a negyedi szeméttelepre hordja szemetét, és míg eddig tonnánként 11 eurós lerakati díjat fizetett, jövőre már 68 euróra emelkedik tonnánként, az említett okok miatt. Emiatt a gútai képviselő-testület októberben a lakossági szemétdíj jelentős emeléséről volt kénytelen határozni. A családi házaknál az egy főre eső éves szemétdíj 29 euró + 15 euró lesz, az első összeg a mindenki által fizetett átalánydíj, a másik a mozgó, mennyiségalapú rész (eddig 15 + 15 euró volt a tarifa). A lakótömbökben élők számára, ahol nem lehet háztartásokra lebontva mérni a kommunális hulladék mennyiségét, az eddigi 30-ról 40 euróra emelkedik a szemétdíj Gútán.

A növekvő költségek miatt Komáromban is emelkedik a lakossági szemétdíj, erről már a nyár elején döntött az önkormányzat. Jövő januártól évi 39 euró helyett már 55 euró lesz az egy lakosra eső szemétilleték. Gyakorlatilag minden település drágításra kényszerül, más városokkal összehasonlítva egyébként sem az izsai lerakat által kért ár, sem pedig a lakossági szemétdíj nem mondható magasnak.

Keszegh Béla polgármester kijelentette, mivel Szlovákiában is bevezetnek minden uniós előírást a hulladékgazdálkodás terén, néhány éven belül 150-200 euró lesz az egy főre eső hulladékkezelési költség – ahogy ez Ausztriában és Németországban van. E pillanatban ez 70 euró körül mozog Komáromban, ám a lerakati díj emelése miatt jövőre nagyobb összeg lesz. Vagyis a lakosok által befizetett szemétdíj jövőre sem lesz elég a hulladékkezelés során felmerülő költségek fedezésére

„Csak a minél nagyobb arányú szeparálással tudjuk féken tartani az árakat, hiszen a válogatott hulladék elszállítását már nem az önkormányzatoknak kell fizetni, és a szelektált hulladék egyben a vegyes szemét mennyiségét is csökkenti“ – mutatott rá Keszegh Béla.

Csaba Ádám

Szemétszállító taxi Komáromban
Többet fizetünk a szemetünkért

Top