Száműzték a mobilokat az alapiskolákból

Januártól törvény tiltja, hogy az alapiskolás tanulók mobiltelefonjukat, okoseszközeiket használják a tanítási időben. A legtöbb helyen a tanulóktól reggel összeszedik a mobilokat, elzárják, és csak a nap végén kapják vissza azokat. Így a gyerekek jobban tudnak figyelni az órákon, de az internetes zaklatást is visszaszoríthatja az intézkedés.

Tavaly tavasszal fogadta el a parlament azt a törvényt, amelynek értelmében tilos a mobiltelefonok – az internet elérésére alkalmas okoseszközök – használata az alapiskolákban. Egész pontosan az 1–3. évfolyamba járó tanulók egyáltalán nem mobilozhatnak a tanítási idő alatt – a szünetekben sem –, a 4–9. évfolyamos diákok pedig csak akkor, ha a tananyag ezt megköveteli, illetve a pedagógus engedélyezi. A tilalom nem vonatkozik arra a fogyatékossággal élő tanulóra, aki a kommunikációs eszközt a fogyatékosságával összefüggő célra használja – a szabályozás részleteit az iskolák házirendjükben pontosítják.

Az oktatásügyi minisztérium elsősorban a gyerekek lelki egészségének megőrzésével indokolta a mobilhasználat iskolai korlátozását, amit nemzetközi elemzések, az UNESCO ajánlásai, pszichológiai és pedagógiai szakvélemények is alátámasztanak. Cél a lehető legjobb környezet kialakítása annak érdekében, hogy a gyerekek tanuljanak és fejlődjenek az iskolákban, ne terelje el figyelmüket a mobiltelefon – csengőhangok, rezgések, értesítések –, egyúttal visszaszoríthatja az internetes zaklatást, csökkenti a személyes adatokkal való visszaélés, illetve a nem megfelelő tartalmaknak való kitettség kockázatát is. A minisztérium felhívja a figyelmet arra, hogy a mobilok betiltása nyomán több lehetőség adódik az osztálytársakkal való személyes kapcsolatokra, ami pozitív hatással van a gyerekek mentális egészségére, elősegíti a szocializációt és a pozitív osztálytermi légkör kialakulását.

A Jókaiban már 2023-ban bevezették

A minisztériumi irányelvek öt módot ajánlanak az iskolai mobiltilalom gyakorlati bevezetésére. Iskolánként változó, hogy milyen módon oldják meg – Komáromban is. A legtöbb tanintézményben újdonság a tiltás, de például a Jókai Mór Alapiskolában már 2023 szeptemberétől bevezették. Finta Zoltán iskolaigazgató szerint ezt a döntést elsősorban azért hozták meg másfél évvel ezelőtt – közvetlenül igazgatói kinevezése után –, hogy elejét vegyék az elharapózó online zaklatásoknak, az iskolai idő alatti üzengetéseknek.

A Jókai iskolában a tanítás kezdete előtt minden osztályban összeszedik a mobilokat, majd a tanáriban osztályonként külön-külön szekrényekbe helyezik el azokat, elzárják, a diákok pedig csak a tanítási idő után kapják meg. Amennyiben szükséges, egy-egy órára természetesen kiadják. „Kifejezetten jók a tapasztalataink. A szülők helyeselték a lépést, a tanulók pedig igen rövid idő alatt megszokták, hogy az iskolában nincs mobilozás, csetelés. 2023 óta különösebb probléma nélkül működik a mobilmentes rendszer“ – mondta el kérdésünkre Finta Zoltán.

Volt, aki csókkal búcsúzott mobiljától

A Munka Utcai Alapiskolában tavaly decemberben kezdték szoktatni a tanulókat a mobilmentes iskolai élethez, januárban pedig „élesben” is bevezették az új rendszert. Pálinkáš Mária iskolaigazgató kérdésünkre elmondta, náluk nem a tanáriban, hanem az osztályok előtt, a folyosón elhelyezett, kulcsra zárható szekrényekben tárolják a gyerekek mobiljait. A tanítás kezdetekor az osztályfőnök begyűjti az eszközöket, bezárja a szekrénybe, és a tanítás végén újra kiosztja azokat a tanulóknak. Az iskola erre a célra gyártott szekrényeket vásárolt. Egyelőre a 8. és 9. évfolyamok osztályai kaptak ilyeneket, ám hamarosan a felső tagozat minden osztályát ellátják zárható szekrénnyel – addig a gyerekeknek a táskáikban kell tartaniuk okostelefonjaikat. Az igazgatónő megjegyezte, azért a folyosón helyezték el a speciális tárolókat, mert itt kamerák is figyelik azokat, vagyis biztonságosabb az okos-eszközök tárolása. „A gyerekek nem örültek, sajnálkoztak, néhányan csókkal búcsúztak mobiljuktól. Ugyanakkor mindenki elfogadta, hogy ezentúl ezek az új szabályok” – osztotta meg az első tapasztalatokat Pálinkáš Mária.

Van olyan komáromi alapiskola is, ahol a tanulók egyelőre saját, zárható szekrényükbe teszik be a mobilokat.

Mobiltilalom a nyolcosztályos gimnáziumban is

Andruskó Imre, a komáromi Selye János Gimnázium igazgatója kérdésünkre elmondta, a nyolcosztályos gimnázium érintett évfolyamaiban, tehát az alapiskolák 5–9. évfolyamának megfelelő osztályokban (primo – quarto) ugyanúgy bevezették januártól a mobiltilalmat. Egyeztetve a pedagógusokkal, a szülők képviselőivel úgy határoztak, egyelőre a legmegengedőbb módon szabályozzák a kérdést, vagyis a gyerekeknek az iskolatáskában kell tartaniuk az eszközeiket, amennyiben az óraadó pedagógus nem dönt másként – ilyen értelemben módosították a házirendet is. Ha ez a módszer nem válna be, készek a szigorításra is – tette hozzá a gimnázium igazgatója.

Megemlítette, a klasszikus gimnáziumi évfolyamokban sem engedélyezett a telefonozás a tanórákon, ám a szünetekben nem korlátozzák a 15-19 éves diákok eszközhasználatát – a középiskolásokra egyébként nem is vonatkozik a törvény.

Mindhárom általunk megkérdezett iskolaigazgató leszögezte, ha sürgős és fontos ügyről van szó, a tanulók természetesen kérésre megkaphatják mobiltelefonjukat.

Csaba Ádám

Kapcsolódó cikkeink:

Keveset mozognak a komáromi gyerekek
A gyermeknevelés nehézségei az internet világában
A nagy testvér figyel minket
Kis zombikat nevelünk?

Top