Épül az új városrész, szépül a központ és a Dögös is

Idén felpörög az új városrész kiépítése Gútán, a Déli zónában 100 családi ház és csaknem ugyanennyi lakás épül majd fokozatosan, miközben egy nagyobb áruház mellett más üzletek is megnyitnak majd itt. Szépül a főtér, a Szent Rozália park, a Dögös környéke, zajlik a csatornahálózat építése. Jó pár fejlesztés indulhat párhuzamosan, ideális esetben az év végéig le is zárulhat többségük. Interjú Halász Bélával, Gúta független polgármesterével.

• Két hete Komárom polgármesterétől is megkérdeztük: egy szóval hogyan jellemezné a 2024-es esztendőt?

– Lehetőség.

• Pozitív értékelés. Gútát nem érintette az önkormányzatokat sújtó pénzhiány?

– Érintette, hiszen a kompenzációt is beszámítva 80 ezer euróval kevesebbet kaptunk tavaly a vártnál. És mint minden önkormányzat, mi is a nyakunkba kaptunk pluszfeladatokat, amik többletkiadásokkal járnak. Ugyanakkor ezzel együtt is nagyon jó évet zártunk pénzügyi szempontból, a bevételeink rekordszintre emelkedtek – a Déli zónában történő telekeladásoknak köszönhetően is –, miközben tartalékainkat is növelni tudtuk. Vallom, hogy ha nehézségek adódnak, akkor az egyben lehetőség is a feljődésre, a nem jól működő dolgok rendbetételére.

• Mennyi plusszal vág neki Gúta 2025-nek?

– A tavalyi év pénzügyi zárása még készül, de valószínűleg meghaladja majd az 1 millió eurót az idei évre megmaradó összeg. Idén valóban sok fejlesztésbe tudunk belevágni, mivel tavaly jó néhány tervünkre nyertünk el pályázati támogatást, ezek zöme tavasszal indul. A tartalék pedig jól fog jönni, ha egy-egy esetben nem várt költségek merülnek fel a kivitelezés során, ha esetleg többletmunkákat kell majd kifizetni.

• Mint szinte minden önkormányzat, Gúta is megemelte a szemétadót, átlagosan 40 euróra. A parlament ugyanakkor az év végén úgy döntött, elhalasztja a vegyes szemét kötelező válogatását a lerakatba helyezés előtt, vagyis a hulladékkezelés összességében kevésbé drágul. Nem merült fel, hogy a szemétdíjat emiatt lejjebb vigyék?

– A kötelező előválogatás elhalasztásáról az utolsó pillanatban döntött a kormánytöbbség. Felmerült ugyan, hogy ezért a szemétadót csökkentsük, ugyanakkor a képviselők zöme és jómagam is egyetértettünk abban, hogy a hulladékkezelés így is drágul, és a szemétadóból befolyó pénzekből így is csak arra jut, hogy a város teljes mértékben fedezhesse a kapcsolódó költségeket – várhatóan nem lesz fennmaradó bevétel, de ha lenne is, azt úgyis a hulladékgazdálkodásra költenénk el, például zárt lakótelepi kukatárolók építésére.

Kiemelném, hogy a lakosok többsége 40 eurónál kevesebbet fizet majd évente, és továbbra is városunkban a legolcsóbb ez az illeték, összehasonlítva a régió hasonló településeivel. A családi há-zaknál már több éve bevezettük a mennyiségalapú adófizetést – kevesebb hulladék után kisebb az adó. A szemétadó ugyanis két részből áll össze: a 29 eurós átalánydíj kötelező mindenkinek, a 15 eurónyi mozgó rész viszont attól függ, ki mennyi háztartási hulladékot termel – aki évi 130 kilogrammnál kevesebbet, az visszakap majd ebből az összegből. Lakótelepeken élőknél, mivel itt nem tudjuk háztartásokra lebontva mérni a szemét mennyiségét, az éves szemétdíj 40 euró lesz 2025-ben.

• Már említette a Déli zónát, aminek kiépítése régóta napirenden van. Hogy áll az új városrész kialakítása?

48 városi lakás épül – látványterv

– A kérdéses területen mostanra kiépült a közműhálózat, be van vezetve a víz, a gáz, a villany, készek a majdani úttest alapjai. Eddig 49 családi ház építésére alkalmas telket alakítottak ki, ebből 45 gazdára talált, az új tulajdonosokon múlik, mikor fognak bele a házépítésbe. Tekintettel erre, további 55 családi házas telket mérünk ki, amelyeket aztán ugyancsak eladásra kínálunk. Emellett a város is épít bérlakásokat az új negyedben. Összesen 48 városi lakás épül – két 3 szintes bérház 24-24 lakással – köszönhetően annak, hogy az Állami Lakásfejlesztési Alap és az építésügyi minisztérium is jóváhagyta kérvényünket, így a 4,6 millió eurós összköltségű beruházásra 1,65 millió euró vissza nem térítendő támogatást kap a város. A fennmaradó részt pedig egy igen kedvező, 1 százalékos kamatozású és 30 éves futamidejű hitelből finanszírozzuk. Ezen felül pedig egy magánbefektető épít további 24 bérlakást a Déli zónában, valamint egy 17 egységből álló házsort.

Ha minden a tervek szerint halad, akkor a Déli zónában összesen 100 családi ház és csaknem ugyanennyi lakás lesz. Célunk, hogy itthon maradjanak a fiatalok, legyen lehetőségük megfelelő lakhatáshoz jutni, és ennek köszönhetően ne csökkenjen Gúta népessége.

• A házakon és lakásokon túl pedig egy új szolgáltató-üzletház is épül az új városrész szélén. Milyen üzletek költöznek ide?

– Továbbra is annyi bizonyos, hogy egy nagyobb áruházláncnak lesz itt üzlete. Ezenkívül nagyjából 10 további üzlet is nyílik majd, de alapvetően a beruházón múlik, hogy végül milyenek – erről egyelőre annyit tudok mondani, hogy hasonló boltok nyílnak majd, mint más városokban. Folyamatban van az építési engedély kiadása, a beruházó is azt szeretné, hogy még az idén elkezdődhessen az építkezés. Mivel a beruházónak egy körforgalmat is ki kell alakítania, hogy a nemrég felújított főútra csatlakoztassa az üzletkomplexumot, az engedélyeztetés kissé bonyolultabb – a megyei önkormányzatnak, a minisztériumnak és a közútkezelő vállalatnak is hozzá kell járulnia.

• A Lidl gútai üzlete mikor épül meg?

– Hasonló a helyzet, mint az említett esetben. Itt is saját költségen kell körforgalmat építenie a beruházónak. Kizárólag az építkezési engedély kiadásának dátumától függ, hogy mikor kezdődhet a kivitelezés – ideális esetben az év végéig akár meg is épülhet az áruház.

• Zajlik a csatornaházat bővítése. Meddig?

– Tavaly áprilisban kezdődött a Nyugat-szlovákiai Vízügyi Társaság (ZsVS) beruházása, eddig teljes mértékben az ütemterv szerint halad az építkezés. Év végéig várhatóan be is fejezik a 28,5 millió eurós fejlesztést, melynek része a szennyvíztisztító kapacitásának bővítése – egy biológiai tisztítóállomás megépítése. Mindez komoly előrelépést jelent a csallóközi vízkészlet megóvása irányába. Bár a vezetékek fektetése miatt több száz fát kellett kivágni, amit a lakosok nehezményeztek, ezeket a későbbiekben pótolják – több mint 1200 fát ültetnek ki.

• Mi a helyzet a Dögös térségével?

– Gúta legvonzóbb turisztikai helyszínéről van szó, itt is szeretnénk előrelépni. Elkészítettük a terveket annak érdekében, hogy pályázhassunk a hajómalom környékének szépítésére. Szeretnénk kulturáltabbá tenni a területet – többek között felújítani a színpadot, járdákat, szociális helyiségeket, látogatóközpontot építeni. Valószínűleg több pályázat útján valósítanánk meg elképzeléseinket, részben a Pons Danubii EGTC közreműködésével, de Nyitra megye kiírásaira és az illetékes minisztériumokhoz is benyújtjuk támogatási kérelmünket.

Több lépcsőben fejlesztenék a hajómalom környékét

• A Dögös szomszédságában egy hadtörténeti múzeum kialakításáról döntöttek.

– Igen, itt először a volt Szabadidőközpont épülete előtti részt tennénk rendbe, hogy mihamarabb látogathatóvá tegyük az Angyal Attila által évtizedek alatt összegyűjtött huszadik századi haditechnikát – páncélozott járműveket, helikoptert, lövegeket –, amelyek csak kint helyezhetők el. Ezt követően kerül sor az épület felújítására, amit támogatásból oldanánk meg – a pályázatunk elbírálására várunk. Az épületben a kisebb katonai relikviák, fegyverek, felszerelések lesznek kiállítva. Parkolókat is építünk majd.

• Tavaly ősszel megkezdődött egy új szociális otthon építése.

– Erre a célra több mint 3,5 millió eurót nyertünk el, és a Templom tér 32-es szám alatti irodaépületet alakítjuk át 30 férőhelyes, korszerű szociális gondozói intézménnyé. A munka zajlik, egy éven belül pedig be is fejeződhet a projekt. Távolabbi terv, hogy a meglévő nyugdíjasotthont felújítsuk.

Pályázati támogatásból szépülhet a Szent Rozália park és az Adamis Anna Városi Művelődési Központ. Mi újul meg és mikor kezdődnek a munkálatok?

– A művelődési központ teljes külső felújítására tavaly 1,5 millió eurót sikerült elnyernünk. Ez magában foglalja a hőszigetelést, a tető szigetelését, a nyílászárók cseréjét és a bejárat akadálymentesítését, továbbá az irodák, szociális helyiségek is megújulnak.

Megszépül a Szent Rozália park is – látványterv

A Szent Rozália park szépítésére 750 ezer eurós támogatást szereztünk, ebből felújítjuk a park összes járdáját, a szökőkutat, fákat ültetünk, öntözőrendszert telepítünk, játszótér és kerékpár-akadálypálya épül, valamint rendbe tesszük a sírokat a kápolna körül.

És ha már a belváros környékén járunk, megújul majd a városi hivatal előtti szökőkút és a főtér, beleértve a művelődési központ előtti részt is – térkövekkel rakják ki a területet, miközben a vízelvezetés a környezeti szempontoknak megfelelően lesz megoldva. Ugyancsak pályázati pénzből, 1 millió euróból. Mindhárom említett fejlesztés kivitelezése a küszöbön áll, tavasszal akár indulhatnak a munkálatok, és ha minden jól megy, év végéig be is fejeződhetnek.

Megújul a főtér

• Lesz új sportcsarnok Gútán?

– Már tavaly elkészült az új sportcsarnok tervdokumentációja, jelenleg engedélyeztetési folyamatok zajlanak. A Gutta Arena építését a Sporttámogatási Alapból szeretnénk finanszírozni, még az idén benyújtjuk a kérelmünket. A régi sportcsarnokot is ebből a forrásból újítjuk meg, erre is készítjük a tervdokumentációt, illetve a Gőgh Kálmán stadionunkban is fejlesztéseket tervezünk. Célunk, hogy városunkban a teljes sportinfrastruktúra megújuljon.

A Gutta Arena vizualizációja

• Mi a helyzet az új piactérrel, ami a régi speciális iskola helyén épülne?

– Az ingatlant eladtuk egy vállalkozónak, aki vállalta, hogy egy fedett piacteret alakít ki az épület helyén, amelyet aztán a város 30 évig ingyen megkap és üzemeltet. Az épületet már elbontották, zajlanak az előkészületek. Év végére valószínűleg elkészül, a régi gútai piac ide költözik majd át, és helyén parkolókat alakítunk ki az ottani lakótömbök lakói részére.

• Vannak kevésbé konkrét, távlati tervek?

– Szeretnénk belevágni egy nagy járda- és útfelújítási programba, amely során tucatnyi utcát tennénk rendbe. Ennek előkészítése azonban eltart egy ideig. Tekintettel kell lennünk a csatornaépítésre is. Itt a kivitelező kötelessége, hogy helyreállítsa a feltúrt útfelületeket. Felmerült, hogy a város az útfelújítási program keretében felújítja az érintett utcákat, cserébe viszont a csatornaberuházás kivitelezőjétől kérnénk azt az összeget, amit a foltozásra, aszfaltcsíkozásra költött volna. Az útfelújítási programot beszállítói hitel segítségével finanszíroznánk. (Komáromban ugyanilyen módon oldották meg – a szerk.)

Elkészítettük a város kerékpár-úthálózatát felvázoló koncepciót. Ez nagy segítség abban, hogy a bringautak építésére, az egyes szakaszok kialakítására gördülékenyen pályázhassunk. Fontos információ a bringások számára, hogy elkészültek a Gúta – Kamocsa – Szímő és a Gúta – Ifjúságfalva – Negyed – Vágfarkasd – Vágsellye kerékpárutak tervei, építkezési engedélyünk is van, keressük a pályázati lehetőségeket.

• Egy 10 ezer lakosú városhoz mérten valóban sok fejlesztés indul, akár egyszerre, párhuzamosan. Győzi majd az önkormányzat az ezzel kapcsolatos teendőket?

– Biztos vagyok benne, hogy igen. Arra törekszünk, hogy minden a leghamarabb elindulhasson, de tisztában vagyok vele, hogy lehet csúszás, ez benne van a pakliban. Valahol még az engedélyekre várunk, másutt még nincs kiválasztva a kivitelező, előfordulhatnak hátráltató dolgok. Az építkezések során is lehetnek bonyodalmak, de ha így is lesz, majd megoldjuk. Komoly előkészítő munkát fektettünk abba, hogy jó pályázatokat nyújtsunk be, ez most kezdi meghozni gyümölcsét. A lényeg, hogy megvalósuljanak a tervek, ha kicsit később, az sem olyan nagy baj.

Több lépcsőben fejlesztenék a hajómalom környékét

• Adódhatnak gondok a város mindennapi működése során a pénzhiány miatt?

– Elsősorban a kormányon múlik, mennyire lesz nehéz az idei év az önkormányzatoknak. Az, hogy a városok és falvak nehéz pénzügyi helyzetbe kerültek, az előző kormányok felelőssége is. Az biztos, hogy minden település számára kihívás lesz az iskolák és óvodák fenntartása. Vannak olyan kisebb falvak, ahol a polgármester havi 500 euróért harcol, hogy tudjon fizetést adni. Ezért is fontos, hogy a Komáromi járás polgármesterei összetartsanak, együtt próbáljanak eredményeket elérni. Úgy gondolom itt is jó irányba haladunk, Gúta városa amiben tud, igyekszik segíteni a kisebb településeknek.

Csaba Ádám
Nyitókép: Gúta megújult főterének látványterve

Kapcsolódó cikkeink:
Fájó szemétdíjemelés Gútán
Változik Gúta arculata
Minden lakos sportolhat az új pályákon
Hadtörténeti múzeumot hoznának létre Gútán

Top