A hatályos szerződés értelmében legkésőbb idén júniusban kellene elkezdeni a volt Poliklinika felújítását, ám erre nem kerül sor. Valószínűleg csak 2026-ban indul a patinás belvárosi épület restaurálása. Ennek fő oka, hogy az épületet műemlékké nyilvánították, így a belső felújítási tervek minden részletére rá kell bólintania a műemlékvédelmi hivatalnak, és az ezzel kapcsolatos engedélyek megszerzése és a szakvélemények elkészítése hosszadalmas. A halasztást még az önkormányzatnak is jóvá kell hagynia.
Komárom városa 2011-ben telekcserével szerezte meg a megyei önkormányzattól az egykori Komáromi Első Takarékpénztár eklektikus épületét, amely 1884-ben Ney Béla budapesti építész tervei alapján épült. Ekkor már évek óta üresen állt és egyre rosszabb állapotba került. Az önkormányzatnak azonban nem volt pénze a felújításra, ezért többször is eladásra kínálta, sikertelenül. Végül a dunaszerdahelyi székhelyű MANEVI SK vállalat tett elfogadható ajánlatot: az épület 270 ezer euróért cserélt gazdát.
Júniusig el kéne kezdeni

A MANEVI SK tulajdonosi körén keresztül a magyar államhoz köthető, a Comitatus-Energia Beruházási Kereskedelmi és Szolgáltató Zártkörűen Működő Részvénytársaságon és a Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítványon keresztül – utóbbi célja a Kárpát-medence magyar vonatkozással bíró történelmi épületeinek megóvása. Szlovákiában csaknem tucatnyi történelmi ingatlan tulajdonosa, melyek fokozatosan újulnak meg.
A várossal kötött adásvételi szerződés értelmében az új tulajdonosnak a tulajdonjog megszerzését követő 3 éven belül meg kell kezdeni az épület felújítását, 5 éven belül pedig be is kell fejezni azt. Mivel a megállapodást 2022 tavaszán írták alá a felek, a telekkönyvi adatok szerint pedig a MANEVI SK 2022. június 14-én vált az ikonikus épület tulajdonosává, a felújítást legkésőbb idén június közepén kellene megkezdeni. E kötelezettség elmulasztása esetén az önkormányzat akár fel is bonthatja az adásvételi szerződést.
Tavaly év vége óta többször kerestük a dunaszerdahelyi vállalatot, illetve a budapesti székhelyű alapítvány vezetőségét, hogy részletesen számolhassunk be az épület felújításának várható menetéről, ám kérdéseinkre nem kaptunk választ. Ugyanakkor Rigó Tibor, a szlovákiai fiókcég vezetője végül telefonon tájékoztatta a Deltát – legalább nagy vonalakban.

Elhúzódó műemlékvédelmi egyeztetések
Rigó Tibor elmondta, most már sajnos biztosan látszik, hogy az építési munkálatokat nem tudják elkezdeni határidőre, aminek fő oka, hogy egyelőre nem készült el minden szükséges szakvélemény az építési engedély megszerzéséhez. A statikai, továbbá a dendrológiai szakvélemények ugyan már elkészültek, ám az építészettörténeti kutatás megakadt. Rámutatott, sok apró részletet kell tisztázni a műemlékvédelmi hivatallal. Mint mondta, ez összefügg azzal, hogy a volt Poliklinika épületének megvásárlása előtt nem sokkal az épületet műemlékké nyilvánították – ennek kezdeményezése Etheykatz Tímea nevéhez köthető, aki 2022-ben ezzel is kampányolt polgármesterjelöltként.
„A műemlékké nyilvánítás az épület felújítása szempontjából felért egy térden lövéssel. Ezt megelőzően ugyanis elég lett volna az épület külsejét az eredeti állapotnak megfelelő állapotba hozni, mivel Komárom belvárosa egyébként is műemlékvédelmi zóna. Mivel azonban műemlékké nyilvánították az épületet, most már a belső részek felújítása során is ügyelni kell arra, hogy az épület az eredeti állapotnak megfelelő legyen” – fejtette ki, megjegyezve, a történelmi ingatlan belsejében rengeteg átépítés zajlott az elmúlt 140 évben, elég csak arra gondolni, hogy nem is olyan rég még rendelőintézetként, egészségügyi intézményként működött. Hozzátette, a műemlékvédelmi hivatallal folytatott párbeszéd mindig hosszadalmas ilyen esetekben, néha egy pontosvessző miatt fél évet csúszik az engedély megszerzése.

Szálloda, étterem, rendezvényközpont
Rigó Tibor elmondta, természetesen továbbra is elkötelezettek a felújítás mellett. Terveik szerint a belvárosi épület földszintjén különböző szolgáltatások kapnak majd helyet, többek között étterem is nyílhatna. Az első emeleten kulturális-közéleti rendezvények megtartására alkalmas tereket alakítanának ki, a felső szinten pedig szálloda működne. Mint mondta, a szálláslehetőségre és a szolgáltatásokra is azért van szükség, hogy az épület általuk kitermelje a fenntartásához szükséges pénzeket.
A MANEVI SK vezetője közölte, nemrégiben kezdeményezték az önkormányzatnál az adásvételi szerződés módosítását. Azt kérik, hogy másfél évvel halasszák el a felújítási munkák megkezdésének és befejezésének határidejét – bízik benne, hogy a város eleget tesz kérésüknek.

Valószínűleg jóváhagyják a halasztást
Keszegh Béla, Komárom polgármestere megerősítette, a MANEVI SK benyújtotta a várossal kötött szerződés módosítására vonatkozó kérvényét. Ezzel hamarosan foglalkoznak majd – a képviselők dönthetnek a kérdésben. Mint mondta, a felújítás megkezdésének halasztása alapvetően objektív okok miatt történik, így a városnak nem áll érdekében további akadályokat gördíteni a fejlesztés elé – a képviselőknek javasolja majd a szerződésmódosítás jóváhagyását. Ha ez megtörténik, akkor a felújítást legkésőbb 2026 decemberében kell majd megkezdeni, és a munkálatokat legkésőbb 2028 decemberében be is kell majd fejezni.
Csaba Ádám
Kapcsolódó cikkeink:
Mikor újul meg a volt Poliklinika és a Lehár-épület?
Régi-új köntöst kap a volt Poliklinika
Megvették a volt Poliklinika épületét
Drágább lesz a volt Poliklinika felújítása