Nemcsak Gúta, hanem a környékbeli települések orvosai is szeretnének lenni – mondta Viola Miklós sebész 15 éve a MEDCHIR egészségközpont megnyitóján. Azóta azonban bebizonyosodott, ha minőségi, magas szintű orvosi ellátásról van szó, az embereknek a több száz kilométeres távolság sem jelent akadályt. Így ma már a fél országból vannak betegeik, akiket nemcsak a két alapítóorvos, Viola Miklós sebész és Máriási László traumatológus gyógyít, hanem a nyomdokaikba lépett gyermekeik is.

„A 2010-től megszerzett szakmai elismerés és a betegek bizalma csak úgy tud tovább élni, ha átadjuk a tudásunkat és tapasztalatainkat. Kollégám lányának, Máriási Réka traumatológus szakorvosnak, én pedig fiamnak, Miklósnak adom tovább, hogy amikor tíz év múlva eljön a generációváltás, ők továbbra is magas színvonalon gondoskodhassanak a páciensekről. Ahhoz azonban, hogy valaki biztonságosan helyt tudjon állni a műtőben, és magabiztosan kezelje a váratlan helyzeteket, tíz-tizenöt év szakmai gyakorlat szükséges egy tapasztalt, nagy tudású kolléga mellett. Sajnos ma Szlovákiában pontosan erre nem fektetnek megfelelő hangsúlyt, a fiatalok inkább elmennek külföldre. Így aztán a kórházakban nincs megoldva a folytonosság, az idősebb kollégák még nyugdíj után is dolgozni kényszerülnek. Az orvoshiány pedig a betegellátás rovására megy. Mi ezt szeretnénk megelőzni” – magyarázta Viola Miklós, aki nagybátyja, a komáromi Viola Pál neurológus példáját követve választotta az orvosi hivatást. „Miklóst, aki öt gyermekem közül a legidősebb, még végzős egyetemista korában megkeresték egy osztrák klinikáról. Arra az ajánlatra akkor nemet mondott, de miután megszerezte az orvosi diplomáját, szakmai gyakorlatra jelentkezett egy texasi transzplantációs klinikára. Amerikából hazatérve, szakmai tapasztalatokkal felvértezve aztán vette a bátorságot, és jelentkezett a pozsonyi Bory Kórház Sebészeti Klinikájára, ahol azóta is dolgozik. Fantasztikus, hogy ma már egymás mellett állhatunk a műtőasztalnál.”
Szülővárosában maradt
A ma már méltán elismert sebész 1995-ben a komáromi kórházban kezdte gyakorolni hivatását. Kezdeti idealista elképzelései azonban gyorsan szertefoszlottak, amikor megtapasztalta a valóságot. A helyzet pedig ahelyett, hogy javult volna, a 2005-ös kórházi reformok elindításával csak tovább romlott.
„Megfordult a fejemben, hogy sok más kollégámhoz hasonlóan, én is kimegyek Németországba dolgozni. Egy nap azonban, amikor szülővárosomban, Gútán kiléptem az egészségközpont épületéből, ahol az atesztációhoz szükséges gyermekgyógyászati gyakorlatomat végeztem, hirtelen azt éreztem: én innét nem akarok elmenni. Nekem itt van dolgom, nekem itt kell tennem az emberekért. Ettől kezdve ez a gondolat éltetett, hajtott előre.”

A világgazdasági válság tovább rontott a helyzeten. Egyre frusztrálóbb volt számára a tudat, hogy néha azért nem tudják a legmegfelelőbb kezelést biztosítani a betegeknek, mert nincs meg hozzá a felszereltség. „Egy idő után Máriási László traumatológus kollégámmal úgy döntöttünk, hogy szülői segítséggel magánrendelőt nyitunk Gútán. Így a kórházi praxisunkat is meg tudtuk tartani, amit szakmai fejlődésünk szempontjából fontosnak tartottunk. Pár évvel később, látva az igényt, megfogalmazódott bennünk a MEDCHIR magánklinika kialakításának terve” – magyarázta.
A „kulcslyuksebészet”
„Kezdetektől fogva elsődleges szempontunk volt, hogy a modern sebészetet forradalmasító, minimálisan invazív laparoszkópiás sebészeti technikával végezzük a műtéteket. Szlovákiában ekkoriban még csak a műtétek 5-7%-át végezték egynapos sebészeti ellátással, míg a nyugati államokban ez az arány elérte a 40%-ot. Ezért az első időszak az egynapos sebészet elfogadtatásáról szólt. Ma már nem kell magyarázni a pácienseknek ennek előnyeit, az elmúlt időszakban megtapasztalták, így egyre többen választják. Előnyei közé tartozik a kisebb műtéti seb, a betegnek pedig legfeljebb egy éjszakát kell kórházi körülmények között töltenie, ezzel minimalizálódik az antibiotikum-rezisztens baktériumok okozta kórházi fertőzés esélye és felgyorsul a felépülési ideje.”
A 2010-ben átadott épületkomplexumban a sebészeti rendelő mellett egy korszerű radiológiai központot is kiépítettek, amelyben modern digitális röntgen, ultrahang és két korszerű műtő áll a betegek szolgálatára. Viola Miklós ezzel kapcsolatban elmondta, mivel az elmúlt évtizedekben az orvostudomány fejlődésével párhuzamosan rohamtempóban zajlik az orvosi műszerek fejlesztése is, igyekeznek folyamatosan lépést tartani a technológia fejlődésével. Két éve teljesen felújították a műszerparkukat: a laparoszkópiás toronytól kezdve az artroszkópon át az altatógépig.
Fájdalommentes gyógyulás

„A műtét befejezésével nem ér véget az orvos felelőssége – fogalmazta meg Viola Miklós. – Az utána következő időszakban a megfelelő betegellátás és gondoskodás ugyanolyan fontos. A nyolcágyas fekvőbeteg részlegünkön egy egészségügyi nővérre két beteg jut, így minden mozdulatukra oda tudnak figyelni. Maximálisan figyelünk arra is, hogy a betegeknek ne legyenek fájdalmaik, amit a fájdalomcsillapítás folyamatos fenntartásával érünk el.”
Az egynapos sebészeteken az orvosok bizonyos típusú műtétekre specializálódnak, így nagy rutinra tesznek szert, ami a műtétek idejének lerövidülésével jár. Ez azért fontos, mert így a beteg szervezete rövidebb ideig van kitéve az altatásnak. Ebből kifolyólag könnyebben vészelik át a műtét utáni első pár órát is. A kisebb beavatkozásokat helyi érzéstelenítéssel végzik, ami számos előnnyel jár.
„Szakterületem a hasi sebészet, ezen belül a miniinvazív sebészet, amely a laparoszkópiás beavatkozásokat foglalja magába. A leggyakrabban epe-, sérv-, visszér- és aranyérműtétekre jelentkeznek nálunk, de sokan fordulnak hozzánk anyajegyek, bőrfüggelékek vagy bőr alatti lágyrészdaganatok – például zsírcsomók – eltávolításáért is. A traumatológián és az ortopédián belül a térd- és vállízületi artroszkópiás beavatkozások dominálnak. Az ortopédiai kis műtétek közül talán a leggyakoribb a kéztőalagút-szindróma (Carpalis) műtéti orvoslása, valamint a láb leggyakoribb deformitásai közé tartozó bütyök korrekciója. Emellett Brányik Károly nőgyógyásszal együtt sok laparoszkópiás nőgyógyászati műtétet végzünk – többek közt petefészekciszták és méhnyakpolipok eltávolítása, méhnyakplasztika is szerepel a beavatkozásaink között.”
Idősotthon az emeleten
A MEDCHIR két emeleti szintjén egy negyven férőhelyes magán nyugdíjasotthon működik, 2009-es megnyitása óta folyamatosan teltházzal. Viola Miklós elmesélte, nyolc évvel ezelőtt Gútára szervezett egy egynapos nemzetközi sebészeti találkozót. Németországból és Hollandiából is érkeztek kollégák, akik nagyon pozitívan nyilatkoztak az egészségügyi komplexum struktúrájáról. Sőt, odahaza cikket is írtak a kezdeményezésről, amelyben kiemelték, hogy egyazon épületben működik a klinika és az idősotthon. Ezáltal folyamatos az épületben az egészségügyi alkalmazottak jelenléte, ami minden szempontból növeli a lakók biztonságérzetét, megnyugtatja őket.
„Hetente egyszer tartok ’vizitet’, elbeszélgetek velük, és ha valakinek van valami problémája, akkor azt megoldjuk. Mind magánemberként, mind orvosként nagyon fontosnak tartom az odafigyelést, az emberközeli hozzáállást, és azt, hogy legyen időnk és türelmünk meghallgatni a másik embert” – tette hozzá Viola Miklós.

Elérhetőségek:
0907 163 386
violamedchir@gmail.com
www.medchir.sk
JN, X