Július 10-én, csütörtökön nyílik meg Pannonhalmán az Apátsági Major Látogatóközpont; 1,4 milliárd forintból újult meg tavaly november óta az addig üresen álló és omladozó majorsági épület.
A központ három állandó kiállításnak ad otthont; a korszerű, interaktív, a maga nemében egyedülálló turisztikai központ helyet ad majd egy regionális kiállítótérnek, amelyben időszakos kiállítótermeket, egyben multifunkcionális rendezvénytereket is kínálnak. Ezekben különleges, jelentős érdeklődésre számot tartó kiállítások kaphatnak helyet.
A három kiállítótér közül az elsőben a középkori latin kereszténység képi kultúrájába tekinthetnek be az érdeklődők a Kép és kereszténység – Vizuális médiumok a középkorban című tárlat segítségével.
A második tárlat a Pannonhalmi Főapátság műgyűjteményének rejtett kincsei közé kalauzolja a látogatót, a nagyközönség által eddig szinte soha nem látott festmények, ötvösművek, textíliák, házi oltárok bemutatása révén. A több mint száz tételből álló gyűjtemény egyik legértékesebb darabja az 1482-ből származó, aranyozott ezüstből készült, sodronyzománccal díszített, a 19. század második felében átalakított Mátyás-kehely.
Harmadik állandó kiállításuk Pannónia szőlőskertje címmel Pannonhalma monostori szőlő- és borkultúráját mutatja be a major hatszáz méter hosszú pincerendszerében, tárgyi eszközökkel, fotókkal, írásos dokumentumok reprodukcióival, interaktív eszközökkel szemléltetik a gyártás folyamatát, külön teret szentelve a szerzetesi borfogyasztás, a borkóstolás, a kádármesterség témájának.
(MTI)