A Felvidék ízei: hat hagyományos étel

Sok olyan étel létezik, amelynek elkészítési módja régiónként éltérő, mások pedig csak egy szűkebb-tágabb térségre jellemzőek. Összeállításunkban a felvidéki népi konyha hagyományos ételei közül válogattunk.

Furkóleves

Hozzávalók: 1 kg burgonya, 0,5 kg liszt,
3 evőkanál zsír, 1 db tojás, 2 evőkanál őrölt pirospaprika, 2 db vöröshagyma, 1 teáskanál só.

felvidéki furkóleves

Meghámozzuk és felkockázzuk a burgonyát. Feltesszük főni sós vízben. Amikor puha, krumplinyomóval összetörjük. A főzőlevet nem öntjük le. Egy serpenyőben forró zsíron, üvegesre pirítjuk az apróra vágott vöröshagymát, majd levesszük a tűzről.
A megtört burgonyába beletesszük a fél kg lisztet. Két kávéskanál sót, 2 kávéskanál zsírt és egy tojást teszünk hozzá és ezt kézzel simára gyúrjuk. Ha túl lágynak érezzük, tehetünk még hozzá lisztet. Amikor sima a tészta, kis tojás méretűt gombócokat készítünk belőle.
Újra megmelegítjük a burgonya főzőlevét, és még öntünk hozzá kb 3-4 dl vizet. Amikor forr a főzőlé, beletesszük a gombócokat. Fontos, hogy nagyon forrjon. Amikor feljön a víz tetejére a gombóc, még 5 percig főzzük.
A kihűlt dinsztelt hagymára ráöntjük a pirospaprikát és összekeverjük. A paprikás hagymára merünk egy-két kanálnyi forró levet, ezzel jól elkeverjük, majd a levesbe öntjük. Pár percig összeforraljuk. Ezt a levest készíthetjük paprikás hagyma helyett tejjel is.

Görhe

Hozzávalók: kukoricadara, disznózsír, cukor, tej, tojás.

gorhe01

Körülbelül 25 dkg kukoricadarát háromnegyed liter édes, forró tejjel leöntünk, 1 evőkanál disznózsírral elkeverünk. Hagyjuk állni legalább egy-két fertályt (15-30 perc). Édesíteni lehet cukorral. Alaposan elkeverjük, majd tejbe mártott kézzel kis lepényeket formázunk, tojássárgájával bekenjük, végül vékonyan zsírozott tepsiben aranybarnára sütjük. Ha édesre készítjük, akkor savanykás lekvárral, fahéjas cukorral tálaljuk. Sósan készítve hagymás zsírral, juhtúróval nagyon finom.

Csallóközi libasült

Hozzávalók: 2-3 libacomb, 10 dkg libazsír, pár gerezd fokhagyma, szalonnabőr, 20 dkg vegyes zöldség, 1 ek ketchup, só, bors, majoránna, petrezselyem, fehérbor.

A libacombokat kicsontozzuk, s kisebb darabokra vágjuk. Jól bedörzsöljük só és zúzott fokhagyma keverékével, majd serpenyőbe téve, forró zsírral leöntve félpuhára sütjük. Sütés közben locsolgassuk fehérborral. A kockákra vágott zöldségeket a szalonnabőrrel együtt kevés vízben, s borban feltesszük főni. Ízesítsük a ketchuppal és a fűszerekkel. Ha a zöldség puha, tegyük rá a libadarabokat a szaftjával egyetemben, és süssük készre. Közben borral néha löttyintsük nyakon. Tálaláskor szórjuk meg aprított petrezselyemmel.

Felvidéki sztrapacska

Hozzávalók: 1 kg krumpli, 2 tojás, 50 dkg liszt, 30 dkg juhtúró, 20 dkg szalonna, só.

12776_felvideki-sztrapacska_n-201510170255

A szalonnát apró darabokra vágjuk és ropogósra sütjük. A pirosra sült szalonnadarabkákat kiszedjük, és félretesszük. Egy nagy fazékba sós vizet forralunk. A krumplit meghámozzuk és lereszeljük. Minden krumpli után a lisztből rászórunk a reszelékre, hogy ne barnuljon meg. Mikor elfogyott az összes krumpli és a liszt, összekeverjük, és hozzáadunk 2 evőkanállal a szalonnából kisütött zsírból, valamint 2 tojást, és megsózzuk. A felforrt vízbe késsel, hosszúkás kövér galuskákat vágunk. A vízbe hullott galuskákat óvatosan megkeverjük, hogy ne tapadjanak le az edény aljára. A galuskákat addig főzzük, amíg a víz tetejére fel nem jöttek, és utána közepes lángon 5-6 percig főzzük őket. Ezután a galuskákat leszűrjük, betesszük egy szalonnazsírral kikent tepsibe, rászórjuk az összemorzsolt juhtúrót és a ropogósra sült szalonnapörcöket. A tepsit csak annyi időre tesszük a forró sütőbe, hogy a juhtúró megpókhálósodjon. A tálalásig lefedjük, nehogy kiszáradjon.

Felvidéki túrós pite

Hozzávalók a tésztához: 30 dkg liszt, 1 csomag sütőpor, 10 dkg zsír, 15 dkg kristálycukor, 1 tojás, kevés tej. A töltelékhez: 5 tojás, 10 dkg porcukor, 1/2 csomag vaníliás cukor, 50 dkg tehéntúró, 5 dkg mazsola, 2 evőkanál kekszmorzsa.

A tetejére: 1 tojás, porcukor.

felvidéki túrós 1

A lisztet elkeverjük a sütőporral, majd a gyúródeszkára szitáljuk. Elmorzsoljuk a zsírral, hozzáadjuk a tojást, a kristálycukrot és annyi tejet, hogy könnyen összeállítható, gyúrható tészta legyen belőle. Egy kb. 25 x 35 centis tepsit kibélelünk sütőpapírral, a sütőt előmelegítjük 180 fokra. Az egyik tésztacipót tepsi méretűre nyújtjuk, és beletesszük a sütőpapírral kibélelt tepsibe. A töltelékhez a tojásokat kettéválasztjuk, a sárgáját habosra keverjük a porcukorral és a vaníliás cukorral. Hozzáadjuk az áttört túrót, a mazsolát, a kekszmorzsát, végül a tojások fehérjéből felvert kemény habot is. A tölteléket a tepsibe helyezett tésztalapra öntjük, majd a kinyújtott másik tésztalapot is, és befedjük vele a tölteléket. Megkenjük enyhén felvert tojással, majd villával megszurkáljuk. Az előmelegített, 180 fokos sütőben kb. háromnegyed óráig sütjük. Amikor kihűlt, meghintjük a tetejét porcukorral.

Csóré gulyás

Hozzávalók: krumpli, hagyma, szalonna, paradicsompüré, pirospaprika, só, bors, olaj.

csóré gulyás

A krumplikat meghámozzuk, nagyságtól függően 2-3-at személyenként. Meghámozunk még 1-2 hagymát is, amit aztán apróra vágunk, és ha szalonnát is használunk, akkor kb. félcentis csíkokra vágjuk. Az edénybe öntünk két ek-nyi olajat, majd ezen üvegesre pirítjuk a szalonnacsíkokat. Jön bele az aprított hagyma. Azután megszórjuk egy tk. pirospaprikával és felöntjük egy pohárnyi vízzel. Felforraljuk, a krumplit beletesszük a pörköltalapba, megsózzuk, megborsozzuk, végül pedig felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje. Fedő nélkül 20-25 perc alatt megfőzzük. Legvégül beleöntünk 1 dl-nyi paradicsomlevet vagy 1-2 ek. paradicsompürét, újraforraljuk és már kész is.

(d)

Top