A tanári szakma elhivatottság kérdése kell legyen!

Jóba Tamás a Jókai Mór Alapiskola angol-történelem szakos tanára és igazgatóhelyettes is egyben. 2010-ben fejezte be tanulmányait a Selye János Egyetem Tanárképző Karán. Arról mesélt, mi mindent tanult meg tanulmányai során és milyen nehézségekkel szembesült később munkája alatt.

Amikor az órámon egy kislány a pad alatt könyvet olvasott, akkor döntöttem el, hogy mindent meg fogok tenni azért, hogy érdekessé és vonzóvá tegyem a tananyagot.“

A Jókai Alapiskola tanára már harmadéves gimnazistaként tudta, hogy tanár szeretne lenni. „Amikor már dolgozni kezdtem, rájöttem, hogy ezt tényleg nekem találták ki. Nagyon szeretek fiatalokkal foglalkozni és úgy veszem észre, hogy ez kölcsönös.“ Tamás a tanítványaival megszeretteti a történelmet, fejleszti a gondolkodásukat, a komáromi Nec arte nec marte regionális verseny rendszeres résztvevőiként pedig sorra dobogós helyezéseket érnek el. Az angolórákon előtérbe helyezi a kooperatív módszer használatát és szívesen foglalkozik az ifjú sakkozókkal is.

Egyetemi éveibőlVajda Barnabás óráira emlékszik vissza legszívesebben. „Valójában ő adta meg nekem azt az alapot, amely a gyakorlatban is szükséges a pályához. A didaktikát és a módszertant is eredményesen alkalmazni tudtam. Magát az egyetemi létet pedig úgy érzem, sikerült teljes mértékben megélnem. Gondolok itt az egyetemi bulikra, baráti összejövetelekre, közös tanulásokra, főleg a történelemórákra, melyeket nagyon élveztem.

Kilépve a munkaerőpiacra a kezdet számára sem volt egyszerű. Sok mindenbe bele kellett tanulnia és olyan dologgal megismerkednie, ami a tananyagban nem szerepelt.Ráadásul a napi 5-6 órás tanítás rengeteg előkészülettel jár, miközben a diákok igényeivel is foglalkozni kell.Eleinte nem tudtam, hogyan kell motiválni a diákokat és hatni rájuk a személyiségem által. Olyan feladatokat készíteni részükre, melyeket érdekesnek tartanak. Hogy hogyan tudjak egészséges kapcsolatot teremteni, s eközben egy igazán jó órát is tartani. Nemcsak a teoretikus tudásuk bővítése a cél, hanem hogy olyan készségekre is szert tegyenek, mint a vitakészség, az analitikus készség vagy az együttműködési készség. Ezt kb. 3 évembe telt elsajátítani.

Tamás tanítani szeret a legjobban, ezért a módszereit tovább szeretné fejleszteni. Az első igazi nagy élményem, mely fordulópont volt a frontális oktatási stílusomban, amikor az órámon egy kislány a pad alatt könyvet olvasott. Akkor döntöttem el, hogy mindent meg fogok tenni azért, hogy vonzóvá tegyem a tananyagot.“ Elkezdett saját feladatlapokat kidolgozni és úgy érzi, megtérült a befektetett munkája. Pár évvel ezelőtt ugyanis egy felmérés alapján a tanulók kedvenc órája a történelem lett az intézményben.

A tanári szakma megbecsültségével kapcsolatos meglátásaira is kitért az angol-történelem szakos tanár. „Úgy érzem, a médiából elég sok negatív kritika éri az iskolaügyet. Az illetékes minisztérium próbálja talpraállítani a dolgokat, viszont valahogy mindig falakba ütköznek. A szülők részéről szintén érdekesek a tapasztalataim. Sok kivetnivalójuk van az oktatók tanítási módszereiben, rengeteg negatív kritikát tapasztalok, viszont jó kommunikációval ezt is ki lehet küszöbölni.“

Mit üzen Tamás a leendő hallgatóknak? Kinek ajánlja egyáltalán a tanári pályát? „Szerintem a tanári pálya elhivatottság kérdése kell legyen. Akkor tudsz több időt fektetni és pluszt vinni a munkádba, ha szereted, amit csinálsz. Ha ez megvan, az a jó, hogy igazából nem is vesz majd ki energiát belőled – visszakapod azt a környezetedtől. Amint megtanulsz a diákok nyelvén értekezni, élvezni kezded és emiatt ebben én máig nem is tudok elfáradni. Persze a vezetőség sokat vár el, ha plusz funkciót vállalsz. Ám ha jól csinálod, az akadályok könnyedén teljesíthetőek. Ha konkrét, kidolgozott tervekkel állsz elő az elképzeléseidet illetően, akkor tapasztalataim szerint szívesen támogatnak majd, így előrelépési lehetőségek is adódhatnak.

A vezetés és menedzsment olyan területek, melyeket a munkaköre igazgatóhelyettesként szintén megkövetel. A vezetői szerepet folyamatosan tanulja, hiszen együtt dolgozik az oktatókkal és a szülőkkel is. „Rá kellett jönnöm, mennyire eltérő motivációs stratégiát kell alkalmaznom. Márpedig olyan jól és hatékonyan szeretnék kommunikálni velük is, mint a diákjaimmal.“

Ha szeretnél többet megtudni a képzésekről, irány a felveteli.ujs.sk!

(PR)

Top