Viszonylag későn, harmincéves kora után kezdett el csak versenyekre járni, ám választott sportja iránti érdeklődése ennél jóval korábbi. Az elmúlt években felépített egy sikeres klubot, és még a saját sportolói pályafutását is sikeresen egyengette. Horváth Tamás erősember útja az ekeli focipálya mögötti edzőpályától egészen a WNSF szervezet által rendezett világbajnokság dobogójáig.
41 éves, technikus. Széles körben azonban elsősorban nem erről, hanem hatalmas termetéről és erejéről ismerik, na meg persze arról, hogy az utóbbi években szebbnél szebb egyéni és – az általa vezetett Strongman Komárom klubbal – kiváló csapatsikereket ért el különböző erősember-versenyeken. De vajon hogyan vált a komáromi Horváth Tamásnak szenvedélyévé ez a különleges sportág?
„Gyerekkorom óta figyelemmel követem ezt a sportot, vagyis azt lehet mondani, hogy nagyon korán a kedvencemmé vált ez a sportág. Ez még akkor is igaz, ha ténylegesen csak sokkal később, harminc-éves koromban próbáltam ki magam benne először” – meséli a kezdetekről.
Ma egy fiatalnak, ha ezen az úton szeretne elindulni, sokkal könnyebb dolga van, mint volt évtizedekkel ezelőtt Horváth Tamáséknak. A fiatalok ma már szervezett keretek (egyesület, edzőterem, edzések) ismerkedhetnek meg az erősember-sporttal, ám húsz-harminc évvel ezelőtt még gyerekcipőben járt ez a sportág – különösen Szlovákiában. „Elsősorban falun űzték ezt a sportot, családi házak pincéjében berendezett edzőtermekben, nagyon kezdetleges eszközökkel és tudással. Komáromban az erősportnak nemigen volt hagyománya. Városi gyerekként tehát eleve volt egy komoly lemaradásom, de a televízió képernyője előtt mindig örömmel követtem a sportággal kapcsolatos versenyeket és híreket” – idézi fel Horváth Tamás.
Fekete László, mint példakép és ikon
A komáromi sportoló számára az első nagy ikon, aki azonnal a kedvencévé vált, Fekete László erősportoló volt, akiben valóban minden megvolt (tehetség és habitus is) ahhoz, hogy szélesebb körben is ismertté és népszerűvé tegye az erősember-sportot. A többszörös világbajnok Fekete László híre – elsősorban természetesen világraszóló eredményeinek köszönhetően – Magyarország határain túlra is eljutott. „Egyértelmű, hogy az ő kiváló sikerei miatt lett igazán felkapott és ismert Szlovákiában is az erősember-sport. Az, hogy szenvedélyemmé vált ez a sportág, részben neki is köszönhetem. A kilencvenes évek végén és a kétezres évek elején számos versenyét láttam tévében. Mindig is lenyűgözött, hogy Fekete László és vetélytársai milyen hatalmas súlyokat mozgatnak meg ezeken a viadalokon” – tette hozzá Horváth Tamás, akinek később sikerült összeismerkednie többek között Kasza Péterrel és Narancsik Sándorral. Mások mellett ők voltak azok, akik a Felvidéken gyakorlatilag lefektették ennek a sportnak az alapjait. Nekik köszönhetően az erősember-versenyeknek egyre komolyabb hagyománya kezdett kialakulni Komárom környékén, az első ilyen jellegű versenyeket is – a Komáromi Napok keretében – ők hozták tető alá Komáromban.
Ám az erősember-sport továbbra is inkább a falvakban virágzott: Búcson, de még inkább Ekelen – Komáromban még mindig nem igazán tudott betörni. „Éppen ezért, bár már voltak versenyek, voltak sikeres versenyzők is a régióban, még mindig kevés lehetőség adódott nekünk, lelkes komáromi érdeklődőknek, hogy úgy igazán belekóstolhassunk ebbe a sportba. Számunkra ezek a sportolók még mindig egy kicsit érinthetetlenek voltak” – emlékezett vissza Horváth Tamás.
A nagy áttörés és klubalapítás
A nagy áttörést évekkel később egy amatőr verseny hozta meg a komáromi sportoló számára. Viszonylag későn, harmincévesen jött a lehetőség, hogy részt vegyen a dél-komáromi Monostori erődben egy erősember-versenyen. „Mindez 2016-ban történt. Előtte persze már évek óta lejártam edzőterembe. Leginkább erőemeléssel foglalkoztam, de az az edzésmunka, amit akkor végeztem, nagyon csekély mértékben hasonlított arra, amit egy erősembernek el kell végeznie. A háttértudásom tehát szinte minimális volt, ám ennek a dél-komáromi versenynek köszönhetően kerültem közelebb a sportághoz és azokhoz az emberekhez, akik aztán ebben engem jó irányba terelgettek” – idézte fel.
Az ekeli Tóth Dávid volt az, aki a kezdetekben sokat segített Horváth Tamásnak, az ekeli focipálya mögött kezdtek el közösen edzeni: súlyos traktorkerekeket, kőgolyókat emeltek magasba, mozgattak meg. Így ismerkedett meg szép lassan a sportág alapjaival és az alapvető edzésmódszerekkel a komáromi erősember, aki aztán álmodott egy merészet és 2019-ben megalapította az első komáromi erősember klubot, a Strongman Komáromot. „Ekelen három évig működtünk, mint egyesület, ám szép lassan elhalt a dolog, én viszont egyre többet jártam versenyekre, egyre több embert ismertem meg, egyre többet tapasztaltam. Logikusnak tűnt tehát, hogy megpróbálkozzak egy saját, komáromi klub létrehozásával. Ferenczi Miki barátommal bele is vágtunk a dologba: elkezdtünk toborozni embereket és keresni egy olyan helyszínt, ahol az edzéseinket meg tudjuk tartani. Az első főhadiszállásunk a régi röplabdacsarnok volt, amit a komáromi karatésoktól kaptunk meg. Itt rendezkedtünk be és kezdtük meg a munkát: magunk és a többi versenyzőtársunk felkészítését a különböző versenyekre” – mondja Horváth Tamás.
A Strongman Komárom azóta is, tehát már hatodik éve működik, és szépen fejlődik. Az egyesület elnöki teendőit a komáromi erősember látja el, de a feladatai ennél sokkal szerteágazóbbak: van, hogy edzést vezényel, versenyeket szervez, működteti a klub közösségi oldalát, versenybeszámolókat, cikkeket ír, hogy a szélesebb nyilvánosság számára is elérhetővé váljanak a sikereik és eredményeik.
Kiváló eredmények futószalagon
A klubot jelenleg 8-10 olyan sportoló alkotja, akik rendszeresen részt vesznek különböző versenyeken, és további 5-6 tagjuk van, akik inkább csak hobbi szinten, rekreációs célból látogatják az edzéseket. Mindennek szerencsére sikerült a pénzügyi kereteit is előteremteni: az első években jobbára tagsági díjakból tudták fenntartani magukat, mára már a város is támogatja az egyesületet és – elsősorban ismerősöknek, rokonoknak, barátoknak köszönhetően – az adók 2 százalékából is befolynak kisebb-nagyobb összegek, sőt most már van egy-két helyi vállalkozás is, amely támogatja a klubot.
Három évvel ezelőtt rendezték meg először a „Komárom legerősebb párosa” elnevezésű versenyüket, amelyre minden évben hagyományosan a Holt-Vág partján kerül sor – talán ez az a saját rendezésű esemény, amely a legnépszerűbb a nézők körében. Horváth Tamás örömmel számol be róla, hogy évről évre egyre többen látogatni ki erre a versenyre. Sokat járnak Komárom környéki falvakba bemutatókra, falunapokra, iskolai eseményekre, gyereknapokra, de különböző versenyeket is rendeznek ezeken a helyszíneken. Céljuk az, hogy évente legalább 3-4 saját rendezésű versenyük legyen: ősszel például – természetesen a már hagyományos rendezvényeken kívül – egy igazán különleges eseménnyel, kamionhúzó-versennyel is készülnek.
A komáromi Strongman klub az elmúlt években futószalagon szállítja a jobbnál jobb eredményeket. A 90 kg-osok kategóriájában Pálfi László kétszeres szlovák bajnoknak mondhatja magát, ráadásul tavaly az eggyel magasabb (105 kg) súlycsoportban is szlovák bajnoki címet szerzett. Kürti Mihály szintén szlovák bajnoki címet szerzett a legalacsonyabb (80 kg) súlycsoportban, Piroska Krisztián pedig 2022-ben rönknyomásban szlovák bajnoki második helyezett volt. A komáromi klub egyik legnagyobb reménysége a 29 éves Doležal János, aki az ún. open kategóriában (105 kg+) szerepel. De ki kell emelnünk még a 105 kg-os súlycsoportból Babis Marcelt és Ferusz Gábort is.
Felülmúlni önmagunkat
Természetesen nem hagyhatjuk ki a felsorolásból a klubelnök Horváth Tamást sem, aki heti háromszor három órát jár le edzeni. Azt mondja, neki ez elég, az évek alatt ezt már kitapasztalta, de van, aki ettől kevesebbet vagy éppen többet edz – a terhelés mennyisége tulajdonképpen mindig személyre szabott. Ha komolyabb versenyre készülnek, akkor természetesen az adott versenyszámok kerülnek az edzéseken is terítékre, a téli felkészülés során pedig az alaperő biztosítására helyezik a hangsúlyt. Ezen elvek mentén készült fel a komáromi erősember a siófoki nagystrandon júliusban megrendezett Naturál Világ Legerősebb Embere elnevezésű világbajnokságra is. A vébé a Fekete László által alapított WNSF szervezet égisze alatt zajlott, a versenyzők (16 ország sportolói) öt versenyszámban mérték össze erejüket.
Horváth Tamás a kőkemény mezőnyben végül a negyedik helyet szerezte meg, a dobogóról tehát éppen, hogy lecsúszott. Néhány nap után azonban robbant a hír: a második helyezett cseh versenyzőt tiltott szer használata miatt kizárták, így a komáromi erősember, ha a verseny helyszínen valóságosan nem is, de végül mégiscsak felléphetett a dobogóra. „Kicsit keserű a számíze amiatt, hogy a verseny után nem adatott meg, hogy felálljak a dobogóra, ami számomra egy nagy álom volt, és csak így utólag értesültem arról, hogy harmadik lettem. Ennek ellenére nagyon boldog vagyok, hiszen mégiscsak egy világbajnokságon sikerült az első három között végeznem, ami hatalmas siker számomra” – hangsúlyozza Horváth Tamás, akinek ez volt a második világbajnoki szereplése. Első alkalommal két évvel ezelőtt a hetedik helyen végzett. „A konkrét helyezések egyébként nem mindig tükrözik azt, hogy éppen milyen formában teljesít egy versenyző. Én például úgy vagyok a versenyzéssel, hogy ha úgy érzem, kihoztam magamból a maximumot, de ez csak az utolsó helyre elég, annak sokkal jobban tudok örülni, mint egy olyan versenynek, amikor bele-belehibázok, mégis jobb helyezést érek el. Hiszen végső soron mindig önmagával küzd az ember, önmagát kell, hogy felülmúlja” – vallja a komáromi sportoló, aki, mint mondja, legalább tíz évig szeretne még versenyezni, emellett persze azt is fontosnak tartja, hogy a Strongman Komárom egyesület a jövőben is az elmúlt évekhez hasonló fejlődési pályát járjon be.
Langschadl Mátyás