Bátorkeszin több évszázados hagyománya van a borkészítésnek, megközelítőleg négyszáz család foglalkozik szőlőtermesztéssel. E nemes hagyomány ápolásának, a szőlősgazdák segítésének, összefogásának céljával alakult meg a SZEGAB polgári társulás. A névadás alapgondolata az volt, hogy a két legnagyobb bátorkeszi dűlő, a Szentlászló és a Galambos borászainak összefogása a község hírnevének öregbítését szolgálja, így jött létre a mozaikszó.
Mára a SZEGAB a régió egyik legjobban működő szakmai szervezete. A társulás tagjai sok aranyérmet szereztek a helyi, a regionális és a nemzetközi borversenyeken. A rengeteg szakmai előadásnak, tanulmányútnak köszönhetően a tagság egyre inkább a minőségi borok előállítására összpontosít. A szervezet a helyi borversenyeken kívül többek között megszervezhette már az Ister-Granum Eurorégió Vándor Borversenyét és Duna menti Borút Borversenyét is, és kitartó munkájának köszönhetően Bátorkeszi néhány éve a kitüntető Borfalu címmel is büszkélkedhet.
Az idei értékelő taggyűlés első részében „Növényvédelmi fórum – szőlő járványos betegségei: a peronoszpóra, a lisztharmat, a botrytis elleni védekezés hatékony eszközei” címmel tartott előadást Tamašek Zoltán. Ezt követte a SZEGAB PT elnökének, Tóth Lajosnak az évértékelő beszéde. Az évzáró taggyűlést köszöntötte a község polgármestere, Labancz Roland is.
Az évzáró taggyűlésen már hagyományosan kihirdették az elmúlt év borászát, pincészetét, szőlészét. 2016-ban az Év Szőlésze címet Vágvölgyi Gyula érdemelte ki, aki 2003 óta foglalkozik 5 hektáron szőlőtermesztéssel. A 2016-os évben 300 mázsa szőlőt sikerült értékesítenie.
„A szőlészet nem könnyű munka, ennek ellenére van ok az ünneplésre, hiszen az elmúlt évben is kiváló termést értem el. Úgy gondolom, nagyon fontos az, hogy mindig azonos minőséget nyújtsunk. Ezeket a termékeket meg kell ismertetni, meg kell adni a vásárlónak a lehetőséget, hogy maga döntse el, hogy igényt tart erre a termékre vagy sem, megfelel az ízlésvilágának vagy sem. Nagyon fontos az ár, de azt is tudni kell, hogy természetes anyagokból készült minőségi árut nem lehet olcsón előállítani” – mondta az év szőlésze.
Az évzáró taggyűlés közös vacsorával és eszmecserével ért véget, amelyen megvitatták a helyi borászat jövőjét is. Hisznek abban, hogy megfelelő szőlőfajták kiválasztásával, nem mennyiség-, hanem minőség-orientált technológiával kiváló minőségű borokat lehet készíteni, hiszen az ország ezen részén a legmagasabb a napsütéses órák száma, amely a szőlő minősége szempontjából az egyik legfontosabb tényező.
Kép és szöveg: miriák