„Jókai Mór munkássága és máig tartó eleven szellemi öröksége kultúránk kitörölhetetlen része, a vele való foglalkozás az anyanyelvápolás, az identitásőrzés nemzetmegtartó feladatának is minőségi forrása”. Ez olvasható a Magyar Országgyűlés határozatában, amivel 2024 áprilisában Jókai Mór születésének 200. évfordulója, a bicentenárium tiszteletére a 2025-ös évet Jókai-emlékévvé nyilvánította.
Komárom az elmúlt évszázadokban jeles történelmi események helyszíne volt. Az irodalom, a zene, a képzőművészet neves képviselői élete, munkássága kapcsolódik szorosan a városhoz. Közülük is kiemelkedik Jókai Mór, a magyar irodalom egyik legsokoldalúbb írója. Az álmodó, aki világokat teremtett írásaiban, a nemzet álmodója, aki megtanít bennünket hinni a szavak erejében, s abban, hogy a történeteknek hatalma van. A magyar irodalom géniusza, az egyik legolvasottabb magyar író. Talán nincs magyar ember, aki ne ismerné legalább egy írását, regényét.
Erdélyi Pál „Jókai útja Révkomáromtól Pestig, a bölcsőtől a babérig” című művének zárszavában Szijj Ferenc, a Jókai Egyesület elnöke írja: „…Jókait általános és osztatlan hódolat vette körül szülővárosában, s dicsőségét Komárom hirdette a leghűségesebben és a legnagyobb lelkesedéssel.” Erdélyi Pál ezt a művét a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület felkérésére írta. Az eredeti szándék az volt, hogy 1925-ben, a Jókai-centenáriumra megjelenhessen. A történelem azonban közbeszólt és végül csak 1939-ben jelenhetett meg. Ebben a műben Erdélyi megállapítja: „Komáromot és Jókait nem az a véletlen köti össze, hogy bölcsője itt ringott a néma házban, hanem az a beszédes valóság, hogy gyermekéveit, játékait, iskoláit, az életbelépésnek merész kísérletét, az ’ezüstös’ Komárom látta, igazította. Bárhol történt is születésünk, azt a helyet tartjuk szülőföldünknek, mely ’dajkánk dalával van tele’, melyhez gyermek- és ifjúéveink eltörülhetetlen emlékei fűznek. Jókai Komárom fia így is, úgy is. Nemcsak mert itt született, hanem mert az élet hajnalának ragyogó sugarai itt özönlötték el fiatalságát, mert apja halála itt borította gyászba, mert Asztalos Etelka itt lelkesítette, szigeti kertjük lombjai itt susogtak fülébe csapongó ábrándokat.”
Jókai Mór emlékezete nemes kötelezettséget jelent minden magyar ember számára. Ránk, komáromiakra ez hatványozottan érvényes, hiszen ő városunk szülötte, egyik legnagyobb büszkesége. Kötelességünk tisztelettel megőrizni halhatatlanságát, biztosítani emlékének mindenkori tiszteletét, megbecsülését, hiszen ő az egyetemes magyar irodalomnak szerzett világszerte dicsőséget, mondhatjuk, hogy ő a magyar irodalomnak és világirodalomnak is fényes csillaga.
Mindent elmond Jókai és a komáromiak közötti kapcsolatról az, ami Jókai 1904. május 5-én bekövetkezett halála után a temetésen hangzott el a szülőváros képviseletében megjelent Tuba János, Komárom akkori országgyűlési képviselője búcsúbeszédében: „Miénknek vallottunk, miénk is voltál, világot hódító komáromi fiú! … Komárom adott a világnak téged, és te egy világot adtál nekünk cserébe, … Halhatatlanná lett városunk általad.”
Az 1911-ben alakult Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület és annak 2000-ben megalakult utódja, a mi egyesületünk, büszkén viseli Jókai Mór nevét. Már a megalakuláskor az egyesület tudatosan Jókai Mór nevét vette fel és ahogy azt olvashatjuk a fennmaradt dokumentumokból, azzal a szándékkal indult útjára, hogy „az ő ragyogó neve, fényes szelleme legyen vezérlő csillaga mindazoknak, kik a sokra hivatott egyesület kulturális munkájában részt vesznek.” Nekünk, az utódoknak kötelességünk, hogy ezt tovább vigyük és mi ezt legjobb tudásunk szerint tesszük is.
Jeles évfordulót ünneplünk 2025. február 18-án. Jókai Mór születésének 200. évfordulóját. A bicentenárium évében, a hagyományokra támaszkodva készülünk megünnepelni ezt az évfordulót. Komárom Városa, a Jókai Egyesület, a város kultúrintézményei, az iskolák, az egyházak és a civilszervezetek mindent megtesznek annak érdekében, hogy a tiszteletteljes megemlékezés évében színvonalas ünnepségekkel várják az érdeklődőket.
Ennek a jubileumi évnek a küszöbén szólítom meg a komáromiakat, járásunk falvainak közösségeit, hogy kövessék a rendezvények időpontját és tiszteljék majd meg jelenlétükkel az ünnepi alkalmakat.
Tegyük közösen gazdaggá, emlékezetessé ezt a jubileumi évet!
Keszegh Margit,
a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület elnöke
Kapcsolódó cikkeink:
Fedezzük fel újra Jókait Komáromban!
Meghirdették a kulturális és sporttámogatásokat
Felavatták Berecz Gyula emléktábláját
Egy kilométeres Jókai-palacsinta született
Jókai művei kötelező olvasmányok Kínában