Rendhagyó módon válnak „éretté” idén az érettségi előtt álló középiskolások: nem kell a zöld asztal mögött számot adniuk tudásukról, az eddigi év végi és félévi jegyeik alapján kapják meg az érettségi vizsga érdemjegyét. Aki ezzel nem elégedett, az szigorú feltételek mellett vizsgázhat a jobb osztályzatért, mégpedig május 25. és június 13. között, attól függően, hogy iskolája számára melyik időpontot jelöli ki az illetékes szakhatóság.
Mostanáig csak találgatások folytak arról, miként is zajlanak majd az érettségik a járvány közepette, ezeknek vetett véget Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter múlt hét csütörtökön tett bejelentésével. Eszerint az idei tanév a középiskolák utolsó évfolyamában május 7-én fejeződik be, eddig a dátumig kell lezárni az év végi jegyeket. Az érettségi vizsga osztályzatát az adott tantárgy év végi jegyeinek, valamint a harmadik és negyedik évfolyam félévi jegyeinek átlagából számítják ki. A nyolcosztályos gimnáziumok esetében az utolsó négy évet veszik figyelembe. Az átlagokat 0,5-ig lefelé kerekítik, efölött felfelé. Tehát akinek 1,5-ös vagy ennél jobb átlaga lesz az év végi, illetve a félévi bizonyítványjegyek alapján, az 1-est kap, akinek 2,5, az 2-est stb. A diákokat május 12-ig kell kiértesítenie az iskolának arról, hogy milyen érettségi osztályzatot kapott az egyes tantárgyakból. Ha bármely tantárgyból nem fogadja el a jegyet, ezt legkésőbb május 15-ig kell jeleznie az iskola felé, és akkor szóbeli vizsgát tehet. A négy kötelező tantárgyon kívül – ami a magyar nyelvű középiskolákban a magyar, a szlovák, egy idegen nyelv, és egy kötelezően választott tantárgy – a diák két további választható tantárgyból is jelentkezhetett érettségire. Az 5. és a 6. tárgy esetében nem lesz megajánlott jegy, aki mégis szeretne érettségi vizsgát tenni azokból, mindenképpen szóbeliznie kell.
„Európa egyes országaiban jellemzően háromféle modellt alkalmaznak az érettségi kapcsán ebben a mindenki számára új helyzetben. Az egyik az év végi jegyek átlagolása, a másik a videokonferencián keresztül történő vizsgáztatás, a harmadik pedig a központi írásbeli. Szlovákiában egy kevert modellt határoztak meg, hiszen a megajánlott jegy mellett lehetőség van a szóbeli feleltetésre is. Nincs teljesen igazságos megoldás, de rendkívüli időket élünk, ehhez kell alkalmazkodnunk – mondta lapunknak Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium igazgatója. – Nálunk éppen május 7-én lett volna a ballagás, tehát egyébként is akkor zárult volna a negyedikesek, illetve az oktávósok számára a tanév. A szaktárca az igazgatók hatáskörébe adta annak eldöntését, hogy a szóbeli vizsgát videokonferencia formájában vagy az iskolában, a tiszti főorvos által április 15-én kiadott szigorú biztonsági előírások betartása mellett tartják-e meg. Én az utóbbit választottam. Elsősorban azért, mert a videokonferencia során számos, előre nem látható probléma adódhat. Az iskolában történő vizsgáztatás során természetesen meg kell felelni a szigorú előírásoknak. Mi már korábban megvásároltuk a kalibrált hőmérőket, a fertőtlenítőszereket, de be kell majd tartani az egymástól való távolságot stb.” Andruskó Imre arra számít, hogy a 136 végzősük közül 20-30 százalék érettségizik majd szóban is.
Vetter János, a Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola (az Ipari) igazgatója kérdésünkre elmondta, a szaktantárgyakra ugyanazok a feltételek vonatkoznak, mint más tantárgyakra. Tehát az év végi jegyek, valamint a harmadik és negyedik évfolyam félévi jegyeinek átlagából számítják ki a megajánlott jegyet. „Mivel a szakérettségi több, előre meghatározott tantárgyból tevődik össze, mindegyik osztályzatát figyelembe vesszük az átlag kiszámításánál – mutatott rá. – A diáknak itt is lehetősége van elfogadni a megajánlott jegyet, vagy kérni, hogy szóban vizsgázhasson.” Az igazgató úgy véli, diákjaik túlnyomó többség elfogadja majd a megajánlott jegyet.
Mivel azok a diákok, akik eljutottak a negyedik évfolyamba, legalább négyest kellett, hogy kapjanak az év végi bizonyítványba minden tárgyból, így elmondható, hogy idén gyakorlatilag mindenki leérettségizik, aki sikeresen befejezi a negyedik évét.
Az negyedik év végi, valamint az érettségi bizonyítványokat az iskoláknak legkésőbb június 30-ig kell kiállítaniuk a diákok részére.
Az érettségivel kapcsolatos minden további részlet megtalálható a www.ucimenadialku.sk honlapon.
vkm
(Cikkünk a Delta április 28-i számában jelent meg.)