Jelentős hulladékilleték-emelésre kényszerült az önkormányzat Gútán a háztartási hulladék előválogatására vonatkozó jogszabály 2025. január elsejei hatályba lépése miatt, ami igencsak megdrágítja a hulladékkezelést valamennyi település számára Szlovákiában. A többi helyi adónemet az infláció mértékében, 3 százalékkal emelték a városban.
A képviselő-testület múlt hétfői ülésén szavazott a helyi adókat és illetékeket szabályozó általános érvényű rendeletekről. Halász Béla polgármester közösségi oldalán már hetekkel ezelőtt, a rendelettervezetek kötelező kifüggesztésekor figyelmeztette a lakosokat az elkerülhetetlen emelésre, ami elsősorban a hulladékdíj esetében fájdalmas. „Még az előző kormány iktatta törvénybe, és bár a jelenlegi kormány egy évvel elhalasztotta, de el nem törölte azt a jogszabály, ami előírja a háztartási hulladék osztályozását: csak az így ’megtisztított’ szemét kerülhet a szemétlerakatokba. Mindez azonban nagyon megnöveli a lerakati díjat” – magyarázta. Gúta esetében, ahol pedig kimagaslóan jó, 63 százalék körüli a szelektálási arány, és ennek köszönhetően eddig tonnánként 11 euró volt a lerakati díj, jövőre ez az összeg 68 euróra emelkedik tonnánként. Vagyis az eddigi 23 ezer euró helyett éves szinten 143 ezer eurót kell majd fizetnie a városnak azért, hogy leadhassa a lakosoktól összegyűjtött hulladékot a szeméttelepen. „Egy másik jogszabály viszont azt írja elő, hogy a hulladékgazdálkodással összefüggő kiadásokat a beszedett illetékből kell fedezniük a településeknek, így az önkormányzatok kénytelenek a magasabb kiadásokat áthárítani a lakosokra” – mutatott rá a polgármester.
Gútán 2022-ben vezették be a családi házakban élők részére a mennyiség alapú elszámolást, ami azt jelenti, hogy a szemétilleték két részből, egy fix átalánydíjból és egy mozgó részből áll; ez utóbbi nagyságrendjét a csipelt kukákban ténylegesen elhelyezett mennyiség határozza meg. Míg idén a szemétdíj egy lakosra 30 euró volt, azaz 15 euró az átalány és 15 euró a mozgórész (ami 130 kilogramm/év mennyiségre lett kiszámolva – aki kevesebb szemetet „termel”, az visszakap ebből, aki többet, annak hozzá kell fizetnie), addig jövőre az átalánydíj 29 euró lesz, míg a mozgó rész marad 15 euró. A lakótömbökben élők, vagyis azok számára, ahol nem lehet háztartásokra lebontva mérni a kommunális hulladék mennyiségét, az eddigi 30-ról 40 euróra emelkedik jövőre a szemétdíj. A nyugdíjasok és a külső városrészekben élők – ahol nem rendszeres a kukák ürítése – kedvezményben részesülnek.
„A lakosok többsége a mennyiségi hulladékmérés bevezetésének is köszönhetően komolyan vette a szelektálást, 80 százalékuk ’belefér’ az évi 30 euróba. Ezért is nagyon sajnálom, hogy ennek ellenére mégis fel kell emelnünk a szemétdíjat” – tette hozzá Halász Béla.
Környezetvédelmi támogatásból szépül a belváros
A környezetvédelmi minisztérium pályázatán 983 ezer euró vissza nem térítendő támogatást nyert el Gúta, mégpedig vízmegtartó beruházásokra, intézkedésekre. A pozitív elbírásról a napokban kapta meg a hivatalos értesítést a város. „Az összegből térkövezést kap az Adamis Anna Városi Művelődési Központ előtti tér, a Piactér és az Iskola utca sétáló része, fákat ültetünk, egy kisebb szökőkút és parkolók épülnek, és ami a legfontosabb, az épületek tetejéről összegyűjtjük az esővizet. Ha mindehhez hozzávesszük, hogy a Szent Rozália park is megújul a fejlesztési minisztérium pályázatán nyert 800 ezer eurós támogatásból, elmondhatjuk, hogy jövő év végére, ameddig ezeket a beruházásokat be kell fejezni, egy teljesen más városkép fogadja majd az ide érkezőket” – mondta Halász Béla.
A múlt héten tették le az alapkövét annak az építkezésnek, amely során 30 férőhelyes szociális otthonná alakítják át a Templom tér 32. szám alatti egykori irodaházat. A 3 millió eurós beruházást szintén támogatásból valósítja meg Gúta.
(vkm)
Kapcsolódó cikkeink:
Külön kell gyűjteni a textilhulladékot is
Többet fizetünk a szemetünkért
Szociális intézménnyé alakítják át az irodaépületet
Gútán is megemelték a helyi adókat