A választási időszak feléhez érkeztünk, ezért itt az értékelés ideje, illetve az új feladatok meghatározása. Régiónk polgármestereinek négy kérdést tettünk fel a témával kapcsolatban, válaszaikat folyamatosan közöljük. Az alábbiakban. Keszeg István, Martos polgármesterének válaszait olvashatják.
• A választási időszak feléhez érkeztünk. A tervezett feladatok közül mit sikerült kipipálni és mi nem jött össze?
– Falunk fejlődése szempontjából az elmúlt időszak sikeresnek mondható. A beruházások megvalósítása nem csak az önkormányzatnak köszönhető, hiszen a Református Gyülekezet valamint több civil szervezet is hatékonyan hozzájárult ahhoz, hogy településünk tovább fejlődjön és szépüljön.
A 2019-es esztendőben egy modern egyházi oktatási központ jöhetett létre, s befejeződött a református templomunk teljes felújítása. A Via Nova csoporttal az Őrizzük Martos hagyományait elnevezésű sikeres pályázat megvalósításán dolgozhattunk együtt közel három éven át. Ennek köszönhetően megépült a Martosi Rendezvényliget és Népfőiskola 1. szakasza több létesítménnyel. A Faluház tetőterében az Esterházy Akadémia nyitotta meg kapuit.
A Vidékfejlesztési Programnak köszönhetően 2018/2019 fordulóján felújítottuk a halottasházat és környezetét. Egy évvel később a Zsittnyan István kultúrház hőszigetelési pályázata lett sikeres a Környezetvédelmi Alaptól elnyert támogatásnak köszönhetően, közben önerőből a színpadot bővítettük ki és újítottuk fel a nézőtérrel együtt. Sikerült felújítanunk az elavult gépparkunkat is, szintén a Környezetvédelmi Alap támogatásából megvásárolt berendezések elsősorban a hulladékkezelés folyamatát segítik.
Civil szervezeteink által a megyei Leader-programból elnyert kisebb támogatások is nagy jelentőséggel bírnak: hangtechnikát vásároltak, parkosították a falu főterét, a Rendezvényligetben játszótéri elemeket helyezett el, szabadtéri rendezvények szervezéséhez padokat és asztalokat vásároltak. Az elmúlt 2-2,5 évben Martoson közösen megvalósított beruházások összértéke kb. 2,7 millió euró.
Sajnos a szennyvíztisztító állomás kivitelezésének utolsó szakaszára benyújtott támogatási kérelmeink rendre sikertelenek, így a 2004-ben elkezdett építkezést a mai napig nem tudtuk befejezni.
• A gazdasági és a pénzügyi válság, valamint a koronavírus-járvány miként hatott a községre?
– A koronavírus-járvány okozta gazdasági válság negatív hatással volt a mi gazdálkodásunkra is. Ennek ellenére az elmúlt évi feladatainkat maradéktalanul teljesítettük, bár ehhez a kormány által felkínált kamatmentes pénzügyi hitelt is felhasználtuk. A pályázatok lebonyolításához áthidaló és önerő-kiegészítő hiteleket is igénybe vettünk.
• Miként reagál az önkormányzat a bevételcsökkenésre?
– A jelenlegi gazdasági helyzetünk még nagyobb odafigyelést, fegyelmezettebb gazdálkodást követel tőlünk. Plusz jövedelemforrást a családi házak építésére felkínált telkek eladásából származó bevételek jelenthetnek.
• A hátralévő kétéves megbízatási időszak alatt mik a prioritások?
– Civil szervezeteinkkel karöltve több pályázatot valósíthatunk meg a közeljövőben is. Ezeknek köszönhetően két turista faház épül a Rendezvényligetben, szárazföldi és vízi tanösvény létesül, 10 ingyenes internet-hozzáférési pontot alakítunk ki a településen és szeretnénk felújítani a falu főterének kövezetét. A legfontosabb célkitűzésünk viszont, hogy 15 év után végre sikeresen befejezhessük a szennyvíztisztító állomásunk építését.
A jövőben nagyobb figyelmet kell, hogy szenteljünk a hulladékgazdálkodásra, valamint a közutak és a határban lévő utak javítására.
Emberpróbáló feladat lesz a Rendezvényligetben a szolgáltatások széleskörű biztosítása: további szálláshelyeket, étkezési lehetőséget kialakítani és wellness központot építeni vállalkozók bevonásával.
Bízom abban, hogy a már működő széleskörű összefogással álmaink-terveink szépen sorban valóra válnak.
(miriák)
Épül a rendezvényliget és népfőiskola
Átadták az Esterházy Akadémiát és a Martosi Közösségi Házat