Húszéves az egyetemünk

Komárom. Szeptember 13-án fennállásának 20. évfordulóját ünnepelte a Selye János Egyetem, továbbá ünnepélyesen megnyitották a 2024/2025-ös akadémiai évet. Egyúttal beiktatták a Tanárképző Kar régi-új dékánját, Horváth Kingát.

Az egyetem Konferencia-központjában megrendezett eseményen Juhász György rektor köszöntőjében rámutatott, 20 esztendeje történelmet írtak a szlovák parlamentben, hiszen 2003. október 23-án 77 igen, 49 nem és 7 tartózkodással elfogadták a Selye János Egyetem alapításáról szóló törvényt, amely 2004. január 1-jén lépett hatályba. „Nemcsak egyetemet alapítottunk, hanem régóta dédelgetett álmunkat váltottuk valóra – anyanyelvünkön tanulni itthon, a szülőföldünkön az óvodától egészen az egyetemig, magyar nyelven képezni magyar tanárokat és tanítókat, lelkészeket és szociális munkásokat, gazdasági és informatikai szakembereket“ – fogalmazott a rektor, rámutatva, az alapítás óta eltelt húsz év során több mint tízezer diplomát – egész pontosan 10 422-őt – adtak ki. Hozzáfűzte, az egyetem küldetése a magyar közösség szolgálata, nemzetrészünk gyarapítása.

Juhász György mindenkinek köszönetet mondott, aki az elmúlt két évtizedben segítette szinte a semmiből induló egyetemet, külön kiemelve a mindenkori szlovák és magyar kormányzat sokéves támogatását és Komárom város vezetésének és polgárainak segítségét. Szerinte az eltelt két évtized alatt elvégzett munka igazolja a Selye János Egyetem létjogosultságát, mely nemcsak otthont ad oktatóinak és hallgatóinak, hanem a szlovákiai magyar közösség szellemi központja is.

Rámutatott, jelenleg 5 tanulmányi szakon belül jogosultak tanulmányi programokat működtetni: gazdaságtudományok és menedzsment (alap-, mester- és PhD.-képzés), informatika (alap-, mester- és PhD.-képzés), matematika (PhD.-képzés), teológia (alap-, mester-, összevont alap+mester-, PhD.-képzés), valamint pedagógusképzés és pedagógiai tudományok (alap-, mester- és PhD.-képzés).

A most induló akadémiai évben a beiratkozott hallgatók száma alapképzésben 1248, mesterképzésben 346, PhD. doktori képzésben pedig 52, ami összesen 1646 hallgatót jelent. A Tanárképző Karon összesen 790 hallgató, a Gazdaságtudományi és Informatikai Karon 800 hallgató, a Református Teológiai Karon pedig 56 hallgató folytat tanulmányokat. Tavaly összesen 415-en végeztek az egyetemen.

Juhász György megemlítette, bár a tavalyi tanévhez képest csak 2 hallgatóval csökkent a létszám, a demográfiai mutatók kedvezőtlenül alakulnak. Egyre kevesebb a magyar iskolákban érettségiző diák Szlovákiában, így szűkül az a bázis is, ahonnan a hallgatók az egyetemre érkezhetnek. Ez a tendencia más egyetemekre is jellemző, illetve a szlovákiai magyar közoktatás valamennyi szegmensére.

Az elsőévesekhez szólva kiemelte, ne féljenek a járatlan úttól, ne ijedjenek meg az akadályoktól és problémáktól, hiszen ezek megoldását az egyetemi akadémiai közösség, az oktatók, vagy éppen a hallgatói önkormányzat képviselői is segítik majd. „Legyenek részesei az egyetemi tradícióink formálásának és megőrzésének. Azt kívánom, ne csak diplomás állampolgárai legyenek a társadalomnak, hanem váljanak igazi intellektuális, nemzetünk sorsát alakító, bölcs, értelmiségi emberekké” – fogalmazott a rektor.

Kitért arra, hogy Komárom rengeteg lehetőséget nyújt: van múzeuma, aktív művelődési központja, saját erődrendszere, csodálatos templomai, gyógyfürdője, szigete, három folyója, továbbá Jókai Színháza – az egyetemnek pedig egy 5 előadást felölelő bérlete. Nem telik el úgy egy hét, hogy a kultúra iránt érdeklődők koncert, tárlat, kiállítás vagy egyéb rendezvény híján lennének – mutatott rá Juhász György, arra biztatva a hallgatókat, hogy éljenek a kínálkozó lehetőségekkel.

(cs)

Top