A legtöbb háziasszony már javában készíti a különböző befőtteket és lekvárokat. Mi most kevésbé hagyományos recepteket gyűjtöttünk csokorba.
Levendulás-fahéjas cukkinilekvár
Hozzávalók 2 db 700 ml-es üveghez: 1,5 kg cukkini, 30-40 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 1-2 teáskanál őrölt fahéj, 3 teáskanál szárított levendulavirág, 3 db citrom, 1 csomag dzsemfix.
Elkészítés: A cukkinit tisztítsuk meg, majd vágjuk félbe, és kanállal távolítsuk el a magokat. Ezután egy nagyobb lyukú reszelőn reszeljük le. A citromokat hámozzuk meg, és a fehér részét teljesen távolítsuk el. Ezután vágjuk fel kisebb kockákra, és adjuk hozzá a már lereszelt cukkinihez.
Tegyük fel a tűzre főni, és közben adjuk hozzá a cukrot, a vaníliás cukrot, az őrölt fahéjat és a levendulavirágot. Kevergetve főzzük 10-15 percig, majd vegyük le a tűzről, és botmixerrel pépesítsük.
Ezután tegyük vissza a tűzre, és jól forraljuk ki. Amikor már forr, szintén vegyük le a tűzről, majd állandó keverés mellett szórjuk bele a dzsemesítőt, és egy kézi habverővel, pár perc alatt keverjük simára.
Végül az elkészült, forró dzsemet merjük bele az üvegekbe, és légmentesen zárjuk le. Ezután pár percre állítsuk fejtetőre az üvegeket, majd fordítsuk vissza, és így hagyjuk teljesen kihűlni a lekvárt. (Dunsztolni nem kell!)
Sárgadinnye zselé
Hozzávalók két adaghoz: 1,5 kg sárgadinnye húsa, 1 tasak dzsemfix szuper 3:1, 50 dkg nádcukor, 1 ek vanília aroma, 1 lime leve és héja.
Elkészítés: Az érett, édes sárgadinnyét apró kockára vágjuk, és egy lábasba tesszük. Hozzákeverjük a nádcukrot, a dzsemfixet, az aromát, meg a citrom reszelt héját és levét. Lassú tűzön kevergetjük, amíg szép, sima péppé alakul a zselénk. Ha mégsem, akkor segítsünk rá botmixerrel, de ha eléggé érett a dinnyénk, akkor ez szükségtelen. Forralni rövid ideig kell, azután forrón tiszta üvegekbe öntjük merőkanál segítségével, majd légmentesen lezárjuk. Ha kihűlt, végleges helyére, hűvös, száraz kamrába rakjuk.
Mandulás sárgabaracklekvár
Hozzávaló 12 befőttes üveghez: 2 kg sárgabarack, 2,5 dl vörösbor, 80 dkg cukor, 10 dkg mandula, 1 csomag dzsemfix.
Elkészítés: A sárgabarackot félbevágjuk, és a magját eltávolítjuk. A mandulát durvára vágjuk. Az összes hozzávalót egy lábasba tesszük, és nagy lángon forraljuk kb. 25 – 30 percig. Tisztára mosott üvegekbe töltjük, és szárazdunsztban hagyjuk kihűlni.
Csokis-rumos meggylekvár
Hozzávalók: 5 kg meggy, 1,2 kg cukor, 30 dkg étcsokoládé, 1 evőkanál rum aroma.
Elkészítés: A meggyet megmossuk, kimagozzuk és 20 dkg cukorral megszórjuk. Egy éjszakát állni hagyjuk és a levének a nagyját leszedjük. A meggyet kevés lével feltesszük főni, és addig főzzük, amíg rendesen átfő. Ekkor hozzáteszünk 1 kg cukrot és főzzük vagy másfél órát. (A cukor mennyisége függ a meggy fajtájától és attól is, ki mennyire édesen szereti.) Sűrűn kevergetjük és amikor késznek ítéljük, beletesszük a kockára tördelt csokit és a rum aromát (mehet bele rendes rum is), majd addig főzzük, amíg a csokoládé teljesen elolvad. Forrón tiszta üvegekbe töltjük, két celofán közé szalicilt teszünk és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
Őszibarack whiskyben
Hozzávalók: 1 kg érett, apróbb őszibarack, 2 rúd fahéj, 3-4 csillagánizs, 30 dkg cukor, 1 citrom leve, 3 dl víz, 5 dl whisky.
Elkészítés: Az őszibarackokat félbevágjuk, a magokat kiemeljük és a fél barackokat jól záródó üvegbe rakosgatjuk, közöttük elhelyezzük a fahéjat és a csillagánizst. A cukorból, 3 dl vízből és a citromléből szirupot főzünk, jó 10 percig csöndesen forraljuk, s ha kihűlt, az üvegben lévő barackra öntjük. Kicsit megrázogatjuk, hogy ne maradjon buborék a gyümölcsök közt, de vigyázva, mert az üveg átforrósodik! Az üveget feltöltjük whiskyvel, majd gondosan lezárjuk. Hűvös helyen legalább 3 hétig érleljük, eközben néhányszor meg-megrázogatjuk.
Levendulás őszibarackbefőtt
Hozzávalók 4 befőttes üveghez: 1.5 kg őszibarack (közepesen érett), 40 dkg cukor, 1 l víz, 6 db levendula (levendulavirág). A szirup hozzávalói: 1 liter víz, 40 dkg cukor.
Elkészítés: A barackokat pár pillanatra lobogó vízbe dobjuk, leszűrjük, hideg vízzel öblítjük, így könnyedén le tudjuk húzni a héjukat. Kimagozzuk, negyedekbe vágjuk. Közben elkészítjük a szirupot, a vizet a cukorral felforraljuk. A forró szirupban (a barack érettségétől függően) pár percig főzzük a barackokat, szűrőkanállal kiszedjük, sterilizált üvegekbe töltjük, rászűrjük a szirupot, beledugdossuk a levendulavirágokat (üvegenként 2-3 ágacskát), celofánt teszünk a fedő alá, lezárjuk. Egy pillanatra fejtetőre fordítjuk az üvegeket, majd száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
Házi málnaszörp rebarbarával
Hozzávalók: 50 dkg rebarbara, 50 dkg málna (lehet fagyasztott is), 1 tk őrölt fahéj, 1 citrom reszelt héja, 4 ek kristálycukor, 1 l víz, ízlés szerint méz és cukor, valamit 1 cs vaníliás cukor az újraforraláshoz.
Elkészítés: A rebarbara külső részét vékonyan húzzuk le, majd vágjuk fel kisebb darabokra. Ezután tegyük bele egy edénybe, adjuk hozzá a málnát, a cukrot, az őrölt fahéjat, és a reszelt citromhéjat, majd öntsük fel a vízzel, és főzzük kb. 10 percig. Ezután szűrjük, és passzírozzuk át, ízlés szerint ízesítsük mézzel, cukorral, adjuk hozzá a vaníliás cukrot, keverjük alaposan össze, majd forraljuk fel. Amikor a szörp már forr, vegyük le a tűzről, majd merjük előzőleg sterilizált csavaros üvegekbe. Ezután csavarjuk rá a tetőt, majd pár percre állítsuk fejtetőre az üvegeket. Végül pedig hagyjuk teljesen kihűlni.
Az elkészült szörpöt ízlés szerint fogyaszthatjuk sima vagy szénsavas ásványvízzel. Tartósítószert nem tartalmaz, de a hőkezelésnek köszönhetően hosszabb ideig eltartható.