Október második hetében 42,5 százalékkal emelkedett az influenzaszerű megbetegedések száma Nyitra megyében, elsősorban a legkisebb, 5 év alatti gyerekek körében terjedt. Gyakorlatilag megkezdődött az influenza szezon. Kiknek ajánlják a védőoltást?
Ivan Rovný országos tiszti főorvos a kezdődő influenza szezon kezdetével kapcsolatban tájékoztatott a megbetegedésről. Az influenzát vírus okozza, elsősorban a felső légutak gyulladásával jár. Gyakran kezdődik hidegrázással, fejfájással, 39-40 fokos lázzal. A betegnél izom és ízületi fájdalmak jelentkeznek, továbbá száraz köhögés, nátha, a torokban kaparó érzés. Az első tünetek a megfertőződés után 1-3 nappal észlelhetők. Ha nem lépnek fel komplikációk, 5 napon belül elmúlnak. Teljes gyógyulásról ugyanakkor csak 4 hét elteltével beszélhetünk.
Évente kialakulnak influenza járványok, mégpedig azért, mert a vírusok gyorsan mutálódnak, sokszínűek – mutatott rá a tiszti főorvos, hozzátéve, az emberi és állati típusú vírus kereszteződésével létrejött új típusú influenza vírus nagyobb járványok okozója. Az influenza járvány nemcsak egészségügyi, hanem komoly gazdasági és társadalmi probléma is.
A tavalyi, 2014/15-ös szezonban országosan nagyjából 200 ezer ember kereste fel háziorvosát influenzaszerű megbetegedés miatt. Ebben az időszakban 74 súlyos, akut légzőúti megbetegedést jelentettek, melyek kórházi kezelést is igényeltek. 25 páciens ennek ellenére meghalt, 19 esetben bebizonyosodott az influenzavírus jelenléte, 14 esetben az A(H1N1)pdm09 típusú vírustörzs bizonyult végzetesnek. A tiszti főorvos szerint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is arra számít, hogy az említett vírustörzs idén is fertőz majd, és ajánlása szerint a készülő oltásoknak védelmet kell nyújtaniuk a vírustörzzsel szemben.
Az elmúlt években Szlovákiában egyre csökken az influenza ellen beoltott emberek aránya, tavaly csupán 4,6 százalék döntött a védőoltás mellett. Ehhez képest a WHO a populáció 30 százalékának beoltását ajánlja, mivel ilyen arány mellett jelentősen csökken a súlyos megbetegedések száma és a vírusok keringése, terjedése az emberek között. Az elmúlt években sok oltást ellenző vélemény hangzott el, Ivan Rovný azonban hangsúlyozta, szakmai körökben az influenza elleni védőoltás megbízhatónak, biztonságosnak, egyúttal a megelőzés leghatékonyabb módjának számít. Kifejezetten ajánlják a védőoltást terhes nőknek, gyerekeknek 6 hónapostól 5 éves korig, 65 év felettieknek, krónikus betegségben szenvedőknek (pl. légzőszervi, szív- és érrendszeri problémákkal küzdőknek), továbbá egészségügyi dolgozóknak.
(cs)
(Cikkünk a Delta október 19-i számában jelent meg)