Idén júliustól bevezetik a minimális nyugdíjat – döntött a szlovák parlament a múlt héten. Ha egy nyugdíjas legalább 30 évet ledolgozott, azaz legalább ennyi ideig fizette a járulékot az államnak, akkor nyugdíja nem lehet kevesebb 269,50 eurónál. A nyugdíjrendszer második pillérében is takarékoskodók azonban ennél alacsonyabb minimálnyugdíjra lesznek csak jogosultak.
A társadalombiztosításról szóló törvény módosítása a mindenkori létminimum összegéhez köti az öregségi, korkedvezményes öregségi és a rokkantsági nyugdíjak legalacsonyabb lehetséges összegét.
A minimálnyugdíj összege fokozatosan emelkedne annak függvényében, ki hány évet dolgozott le. Ha valaki legalább 30 évet ledolgozott, akkor júliustól 269,50 euróra emelkedik a nyugdíja, amennyiben mostanáig ennél alacsonyabb volt. Ez az összeg a létminimum 136 százalékának felel meg. Harminc évnyi munka után minden további év plusz 2 százalékot jelent a „szorzóhoz“, egészen 39 év szolgálati időig, amikor 305 euró lenne a minimálnyugdíj, ami a létminimum 154 százalékának felel meg. A 39 éves határtól már minden további ledolgozott év 3 százalékkal növelné a minimálnyugdíj összegét, azaz például 45 évnyi munka után a minimálnyugdíj a létminimum 172 százalékának felelne meg, azaz 340 euró lenne. Jelenleg 198 euró a létminimum, ha jövőre emelkedik, akkor a minimálnyugdíjak is nőnek. Az intézkedés több mint 75 ezer kisnyugdíjast érint, a Szociális Biztosító júliustól a minimálösszegre emeli a legalacsonyabb járadékkal rendelkezők nyugdíját, amennyiben teljesítik a ledolgozott évek számára vonatkozó feltételt.
A minimálnyugdíjról szóló törvénymódosítást a kormánypárti képviselők megszavazták, az ellenzék viszont elutasította. A minimálnyugdíj ugyanis szerintük diszkriminatív, mivel akik nemcsak az államnak fizették a nyugdíjjárulékot, hanem a nyugdíjrendszer második pillérében is takarékoskodtak, csak alacsonyabb minimálnyugdíjra lesznek jogosultak. A legalacsonyabb nyugdíj esetében 24 euróval kapnak kevesebbet – mutatott rá az ellenzéki KDH alelnöke. Ivan Švejna (Híd) a szerinte diszkriminatív szabályozást megszüntető módosítást javasolt, mely a második pillérben takarékoskodóknak is ugyanolyan minimálnyugdíjat biztosítana, ám a parlament nem szavazta meg. Ezért arra szólította fel a köztársasági elnököt, ne írja alá a törvényt, és utalja azt vissza a parlamentbe.
(d)