Komárom nélkül nincs emlékév

Komárom városa, számos kulturális intézménye és a programokat koordináló Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület már hónapok óta készül az írófejedelem február 18-i születésnapján induló Jókai 200 emlékévre. Ennek részleteibe avatták be a média képviselőit a január 15-én megtartott sajtótájékoztatón az érintettek.

Keszegh Béla polgármester rámutatott: a készülődést már a múlt évben elkezdték, amikor a Magyar Országgyűlés 2025-öt hivatalosan Jókai Mór-emlékévvé nyilvánította, hiszen „Komárom nélkül nincs emlékév”. Elmondta, több magyarországi kulturális intézménnyel zajlanak az egyeztetések annak érdekében, hogy minél sokrétűbb és gazdagabb programsorozattal tudjanak tisztelegni a város világhírű szülötte előtt. „Még, ha valakinek az is az érzése, hogy Jókai már nem annyira korszerű, kicsit poros, mi meg szeretnénk mutatni, hogy ő valójában ’jó fej’ volt, aki a nemcsak a finom ételeket-italokat, a jó zenét és a csinos hölgyeket szerette, de remekül tudott írni is. Sárga rózsa című kisregénye Kínában a mai napig kötelező olvasmány. Mi végtelen tisztelettel fordulunk a múlt iránt, de a mostani emlékév programjai amellett, hogy a jelennek üzennek, a jövőnek is, ezért szeretnénk maradandó dolgokat is létrehozni. Szeretnénk, ha a fiatalok tudatosítanák, hogy Jókai nemcsak egy a magyar irodalom nagyjai közül, hanem egy olyan személyiség, akire méltán lehetünk büszkék.”

Megszólalnak a harangok

Keszegh Margit, a programok koordinálásában élen járó Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület vezetője elmondta, Jókai Mór születésének 190. évfordulója kapcsán is több színvonalas programot szerveztek, így van mire építeni, de számtalan új ötletük is van. „Az első nagyobb volumenű rendezvény február 18-án az író szülőházának megkoszorúzásával indul, amelybe bevonjuk az iskolákat is. A központi nyitóünnepség a református templomban lesz, istentisztelet keretében. Négy órakor pedig, ahogy száz évvel ezelőtt is, megszólalnak városunk templomainak harangjai a nagy író tiszteletére. Az érdeklődők a Zichy-palotában megnézhetik a kibővített Jókai-kiállítást és természetesen megkoszorúzzuk a Kultúrpalota udvarán lévő szobrát.” Azt már Szabó Csilla drámapedagógus-rendező, az ÉS?! Színház tagja tette hozzá, hogy a nyitónapon irodalmi kommandójuk tagjai nemcsak iskolákban, de éttermekben, fodrászatokban és egyéb szokatlan helyeken olvasnak majd fel Jókairól szóló novellákat.

Február 22-én jeles magyarországi Jókai-kutatók bevonásával Jókai szimpóziumot tartanak a Tiszti pavilonban, és ekkor adják át a Jókai-díj is.

Az elátkozott család a Jókai Színházban

Gál Tamás Jászai Mari-díjas színművész, a Komáromi Jókai Színház igazgatója egyebek közt elmondta, hogy Varga Emese dramaturg színpadi adaptációjában Jókai: Az elátkozott család című regényének bemutatójával szeretnének kapcsolódni az emlékévhez. „Ősbemutatóról azonban nem beszélhetünk, ugyanis a 19. század vége felé egy komáromi amatőr színjátszó csoport már bemutatta a mű színpadi átdolgozását. Jókai elképesztően gazdag életművéből azért is esett erre a választásuk, mert Komáromban játszódik az 1768-as földrengés idején. A ma is aktuális darab fő mondanivalója, hogy amikor béke van, hajlamosabbak az emberek a széthúzásra, viszálykodásra, míg a tragédiák mindezt felülírják.” Elhangzott továbbá, hogy a színház által a középiskolások részére meghirdetett Jókai vetélkedőre eddig 25 iskola jelentkezett be.

Paterka Pál, a Duna Menti Múzeum igazgatója bejelentette, hogy a Kultúrpalota felújítása a dísztermen kívül (ennek munkálataira Nyitra megye idén nyújt támogatást) már elkészült. Hivatalos átadása február 13-án lesz, ugyanakkor az állandó kiállítások tervezése még jelenleg is zajlik. A tervek szerint a Jókai-emlékkiállítás átkerül majd a főépületbe. Az emlékév kapcsán a Zichy-palotában található Jókai kiállítást február 18-ára egy plakátkiállítással, valamint a múzeum gyűjteményében található, Jókaihoz kötődő levelek, tárgyak bemutatásával gazdagítják. Emellett Jókai: A lőcsei fehér asszony című regényét feldolgozó interaktív tárlatot is szeretnék kikölcsönözni a Szlovák Nemzeti Múzeum lőcsei részlegétől.

Jókai mellszobra az Erzsébet-szigeten

Nem marad ki a gasztronómia sem

Lakatos Róbert, az Egressy Béni Városi Művelődési Központ igazgatója a márciusra tervezett, magyar nagykövetség által szervezett ünnepi hangversenyt emelte ki, amelyen az erre az alkalomra kibővített Beliczay Kamarazenekar Jókai korának „kultúrközegét” eleveníti fel. Igazi különlegesség lesz az idei Jazzpiknik idejére tervezett Food Truck Show, ahol az író nevéhez kötődő ételekkel várják majd a látogatókat. Novemberben a zene és a költészet találkozik egy különleges eseményen. Liszt Ferenc: Holt költők szerelme című műve kerül bemutatásra, melyet Jókai írása ihletett. Ez utóbbi Gál Tamás előadásában lesz hallható. Az emlékév során Klemen Teréziával, a Lehár Ferenc Polgári Társulás elnökével együttműködve bemutatják ifj. Johann Strauss Cigánybáró című operettjét is, amely szintén Jókai műve alapján született.

Életre keltik Jókait és korát

A Szinnyei József Könyvtár gazdag ünnepi programsorozatát Fabó Mária igazgató ismertette. Ezek közt olyan különlegességek szerepelnek, mint a Heti Jókai a TikTokon, mesterséges intelligenciával pedig életre keltik az író világát, de még magát Jókait is. Mindemellett Havonta új Jókai-podcasttel jelentkeznek majd. Tervezik az író regényei alapján készült régi magyar filmek vetítését, Jókai felolvasó maratont, valamint két nagyszabású irodalmi fesztivált is.

Jókai szobra a Kultúrpalota előtt

A Jókai 200 emlékévre Komárom városa is több újdonsággal készül. Az erődben állandó szabadulószoba nyílik Az aranyember című regény alapján, a Jókai utca járdáján magyar és szlovák nyelvű Jókai-idézeteket helyeznek el. Városszerte Čech Gábor fémszobrász nyolc, az író életéhez köthető miniszobrát helyezik ki, Szilva József festőművész művészeti szimpóziumot szervez, míg az iparisták elkészítik a Jókai-szobor kisméretű, 3D-s másolatát. Az már biztos, hogy a Jókai-emlékév programokban gazdag lesz.

A további tervezett eseményekről a hamarosan induló Jókai 200 internetes oldalon is lehet majd tájékozódni.

JN.

Emlékév a világot hódító komáromi kisfiú emlékére
Fedezzük fel újra Jókait Komáromban!
Meghirdették a kulturális és sporttámogatásokat
Jókai, a kertész

Top