Megyei segítséggel kerülte el a bezárást az Artis

Komárom. Egyelőre elhárult a megszűnés veszélye a komáromi Artis Centrum korai fejlesztő és terápiás központról, miután a Nyitra megyei önkormányzat segítő kezet nyújtott nekik. Ennek apropóján tartottak intézménylátogatással egybekötött sajtótájékoztatót a négy éve székhelyükként szolgáló Marina Park egyik épületében. Az eseményen részt vettek megyei és városi képviselők, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Selye János Egyetem Tanárképző Kara, valamint további támogató szervezetek munkatársai is.

Barthalos Réka, a központ megálmodója és vezetője elmondta, a megalapításuk óta eltelt kilenc évben – annak érdekében, hogy biztosítani tudják a magas színvonalú korai fejlesztést – számos kihívással néztek szembe. Működésüket anyagi nehézségek, bürokratikus és jogi akadályok nehezítették, valamint az, hogy nem tudtak bekerülni az állami rendszerbe. Ennek ellenére a magyar anyanyelvű szakemberek szívvel-lélekkel tették eddig is munkájukat, a szülők pedig egyre nagyobb bizalommal fordulnak hozzájuk. A kezdetektől számítva ezerhétszáz család fordult már hozzájuk, annak ellenére, hogy mostanáig a szülők gyermekeik fejlesztését saját pénztárcájukból voltak kénytelen fedezni. Eddig a központ működését a szülői hozzájárulásokból, valamint támogatásokból tudták biztosítani. Ennek ellenére elérkeztek arra a pontra, amikor stabil külső forrás nélkül ez már nem volt fenntartható állapot. Amennyiben Nyitra megye önkormányzata nem nyújtott volna ebben az évben 41 500 euró támogatást, kilenc év munkája ment volna veszendőbe. „Örömmel mondhatom, hogy közel egyéves kitartó munkával, amely magában foglalta az akkreditáció megszerzését, jóváhagyását, engedélyek beszerzését, sikeresen pályáztunk, és Nyitra megye jóvoltából támogatást nyertünk. Mostantól Nyitra megyei szociális magánintézményeként működünk tovább. Új fejezet nyílt tehát a központ életében, ugyanis a 0-7 éves gyermekek átfogó fejlesztésére kaptunk támogatást. Ennek köszönhetően jobban tudunk koncentrálni a családok egyedi szükségleteire, és komplexebb segítséget nyújtani gyógypedagógia, pszichológiai, valamint szociális juttatásokkal kapcsolatos tanácsadás formájában is” – jelentette be az igazgatónő.

Az Artis Centrum munkásságát Csenger Ferenc rádiós műsorvezető, a központ munkatársa ismertette. Elmondta, hogy évtizedekig nem igazán volt lehetőség a sajátos nevelési igényű magyar gyermekek anyanyelven történő fejlesztésére. Ezt a hiányt igyekszik mind a mai napig pótolni az Artis, amelynek korai fejlesztő és terápiás központjában komoly szakmai csapat (gyermekpszichológus, logopédus, baba masszőr, gyógytornász, tükörtábla terápiás szakember, játékterapeuta, speciális pedagógus, AIT/FST hallástréner neurofeedback tréner) foglalkozik azokkal a gyermekekkel, akiknél beszéd-, és figyelemzavar, tanulási-, viselkedésbeli problémák, különböző diagnózisokra visszavezethető koordinációs zavarok, mozgáskorlátozottság, vagy autista spektrum zavar észlelhető. Emellett segítik az átlagnál kiemelkedőbb IQ-val rendelkező gyermekek szocializációját, beilleszkedését, valamint felkészítik a kicsiket az óvodába és iskolába indulásra. Újszerű terápiákat alkalmaznak, ötvözve az egészségügyi és gyógypedagógiai módszereket.

Csenger Tibor, a Magyar Szövetség Nyitra megyei alelnöke méltatta a hiánypótló központ munkásságát. Beszélt arról is, hogy a hasonló jellegű, állami támogatású szlovák intézményekben ugyan a szülők igényelhettek a segítségre szoruló magyar gyermekek mellé tolmácsot, de a közvetített módon történő terápiás foglalkozások hatékonysága nem ér fel az anyanyelven folytatottal. „Nagyon örülök, hogy az Artis Centrum júniustól bekerült az államilag támogatott intézmények rendszerébe, mert ezáltal a szolgáltatásaik egy része ingyenesen elérhetővé válik, ami nagy segítség az érintett családoknak.” Majd elmondta, hogy Nyitra megyének a dologi kiadásokra 250 millió eurós költségvetés áll a rendelkezésére, amiből 69 millió euró fordítható szociális szolgáltatásokra. Ebből 60 millió a megyei fenntartású, 9 millió euró pedig magánintézmények támogatására szolgál. Hangsúlyozta, hogy ez nagy összeg, de fontos számukra, hogy oktatási-nevelés-fejlesztési-szociális intézményeiket kellőképpen tudják segíteni. Végül köszönetet mondott a központ alkalmazottainak, hogy magas színvonalú munkájukkal segítik a gyermekeket, családokat.

Bauer Ildikó nemcsak megyei képviselőként, hanem érintett szülőként szólt a megjelentekhez. „Nem kevesen vagyunk, akik hétről hétre figyelhetik, hogy a szorgos és nagy tudású szakemberek keze között miként fejlődik gyermekük. Mi pedig mindeközben aggodalmaskodunk, kérdezgetünk, és mindig azokat a bátorító, motiváló válaszokat kapjuk, amire szülőként az adott pillanatban éppen szükségünk van. Hálás vagyok mindenkinek, aki egy picit is hozzátett, hogy ez a szolgáltatás mindenki számára elérhetővé váljon” – mondta elérzékenyülve. Majd hozzáfűzte, sokszor megtapasztalta, hogy Szlovákiában a gyermekek jogai csupán papíron az elsők, ezért az Artis Centrumban örömmel látja ennek ellenkezőjét, ahol ténylegesen a gyermekek állnak az első helyen, ők a legfontosabbak.

JN.

Top