Miniszterek Komáromban

Belátható időn belül javulhat az egészségügyi ellátás színvonala a magyar-szlovák határ mentén. Kamil Šaško egészségügyi miniszter ugyanis komáromi látogatásakor bejelentette, intenzív tárgyalásba kezd magyar kollégájával annak érdekében, hogy az itteni mentősök a Duna túloldalán is be tudjanak avatkozni szükség esetén, illetve fordítva. Tomáš Drucker oktatásügyi miniszter pedig az oktatásügyi reform kapcsán ígérte meg, a racionalizálás folyamán igyekszenek fokozott érzékenységet tanúsítani a magyar iskolák irányába, ezért nyitott a városvezetés által kezdeményezett kerekasztalon való részvételre.

Múlt kedden koradélelőtt Komáromba látogatott Tomáš Drucker oktatásügyi és Kamil Šaško egészségügyi miniszter – mindketten a Hlas párt jelöltjei. Az oktatásügyi miniszter először a magyar tannyelvű Jókai Mór Alapiskolát kereste fel, ahol a harmadik évfolyam egyik osztályába is beült szlovák órára, illetve tárgyalt az iskola vezetésével, többek között a jelenleg is zajló iskolai reformról. Utóbb azt mondta, az iskola megfelel a jelenkor elvárásainak.

Eközben Kamil Šaško egészségügyi miniszter a ZaMED mentőszolgálat központját kereste fel, ahol többek között arról érdeklődött, milyen akadályokat kell áthidalni annak érdekében, hogy a szlovákiai és magyarországi mentőszolgálatok együttműködése szorosabbá váljon. Ezt követően mindkét miniszter ellátogatott az Alma Mater elnevezésű expóra, ami ekkor zajlott a városi sportcsarnokban – a rendezvényen felsőoktatási intézmények mutatkoztak be. Az állami támogatással megvalósult bemutatóról az oktatásügyi miniszter azt mondta, ez egyedülálló lehetőség a továbbtanulást fontolgató középiskolásoknak.

Kerekasztal a magyar iskolákról

A miniszterek a városházát is felkeresték, ahol Keszegh Béla polgármesterrel és az önkormányzat néhány képviselőjével egyeztettek – a tárgyalás a meghirdetettnél jóval hosszabb ideig tartott. Az ezt követő sajtótájékoztatón Keszegh Béla kiemelte, mindkét kormánytag felkészülten érkezett, ami hozzájárult ahhoz, hogy a napirendre kerülő témákról konstruktívan tudjanak tárgyalni. Egyrészt az iskolahálózat reformjáról, ami a demográfiai helyzet ismeretében szükséges, hiszen a számok azt mutatják, szükség van az iskolák működésének racionalizációjára. Ugyanakkor felhívták az oktatásügyi miniszter figyelmét arra, a magyar iskolák tekintetében fokozott érzékenységgel kell eljárni – hiszen a magyar közösség megmaradásának pillérei.

Tomáš Drucker kijelentette, nyitott arra, hogy a városvezetés kérésével összhangban egy szakmai kerekasztal keretében vitassák meg a nemzetiségi oktatás és az iskolahálózat optimalizálásának kérdését, és egy kompromisszum szülessen a kérdésben – bevonva a megyei elnököt, az érintett településeket is. Leszögezte ugyanakkor, valamiféle racionalizálásra szükség lesz, első körben a középiskolák kapcsán, mivel egyes intézményeket 100-nál kevesebb diák látogat, és partnerek nélkül éppen csak túlélnek. A gazdasági szempontból hatékonyabb működésre pedig több iskola összevonása lehet a megoldás – ezzel kerülhető el a bezárás.

Tomáš Drucker elmondta, a város jelezte az óvodák finanszírozásának megváltozásával kapcsolatos aggályait – ez további terhet ró az egyes önkormányzatokra. Elmondta azt is, hogy a tárca középtávú terve, hogy nem csak az iskola megkezdése előtti évben tegyék kötelezővé az óvodák látogatását és ezzel az iskolát megelőző oktatást, hanem már a gyerekek 3 éves korától. Ezt fokozatosan szeretnék bevezetni. Utalt rá, a minisztérium kész támogatást nyújtani azoknak a komáromi alapiskoláknak és óvodáknak, ahol balesetveszélyes állapot alakult ki.

Határon átnyúló egészségügy

Kamil Šaško egészségügyi miniszter elsősorban a határon átnyúló egészségügyi szolgáltatások bővítéséről beszélt. Első lépésként a mentőszolgálatok együttműködése valósulhat meg, viszonylag rövid időn belül, aminek köszönhetően szükség esetén a magyarországi mentősök nálunk avatkozhatnának be, illetve az itteniek a Duna túloldalán menthetnének életeket. A szlovák tárca nemrégiben elküldte magyar partnerének a mentőszolgálatokkal kapcsolatos együttműködési szándéknyilatkozatot, és a miniszter arra is ígéretet tett, hogy még a húsvéti ünnepek előtt felkeresi magyar kollégáját, hogy további részleteket is megbeszéljenek a határon átnyúló egészségügyi szolgáltatások témakörében – ez nyilvánvalóan nagyban szolgálná a határ mentén élőket mindkét oldalon.

Komárom polgármestere már egy ideje következetesen lobbizik azért, hogy a mentőszolgálatok mellett a kórházak és más egészségügyi intézmények is határon átívelően nyújthassák szolgáltatásaikat. Kamil Šaško nyitottnak mutatkozott a határon átnyúló egészségbiztosítási rendszer kialakítására, illetve az e-receptek rendszerének bővítésére is. A szlovák miniszter kiemelte, bizonyos kérdésekben az EU bevonására is szükség van, ám bízik benne, hogy fokozatosan tudják bővíteni a hozzáférhető egészségügyi szolgáltatások rendszerét a határ mentén. Szlovákia hasonló együttműködésre törekszik a másik két visegrádi állammal, Csehországgal és Lengyelországgal is.

 Jó napot kívánok!

Üdvözlendő gesztus volt, hogy mindkét miniszter magyarul is köszöntötte a sajtótájékoztatón megjelenteket – Jó napot kívánok! –, illetve a komáromi vendéglátókat dicsérve hangsúlyozták, igazán kellemes meglepetés volt számukra, hogy a városházán nem a szokásos pogácsa-croissant kombóval kínálták őket, hanem friss és egészséges gyümölcsökkel. Az egészséges életmód kapcsán méltatták a KomSport programot is, amelynek keretében Komárom felmérte a gyerekek mozgással kapcsolatos szokásait, illetve igényeit, és aminek nyomán sportolási lehetőségeket alakítanak ki városszerte – a minden korosztálynak egészséges kikapcsolódást kínáló helyszíneket a komsport.eu weboldalon lehet áttekinteni.

Magyar-szlovák tárgyalás Dél-Komáromban

Miközben a szlovák miniszterek Észak-Komáromban a városvezetéssel egyeztettek, Dél-Komáromban Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter Peter Žigával, a szlovák parlament alelnökével ült tárgyalóasztalhoz.

A múlt keddi tárgyalást követően Szijjártó Péter bejelentette, Szlovákia ellátásának biztosítása érdekében megnövelték a magyar-szlovák összekötő földgázvezeték kapacitását. „Évi 900 millió köbméterrel növeltük meg a gázvezeték kapacitását. Eddig 2,6 milliárd köbmétert tudtunk szállítani a két ország között évente, mától ez 3,5 milliárd köbméterre nő” – jelentette be.

A magyar miniszter az energiabiztonsággal kapcsolatban emlékeztetett, hogy Ukrajna elvágta a földgáztranzitot, amivel az egész közép-európai régiót súlyos ellátási kihívás elé állította. „Ukrajna nehézséget okozott mindkettőnknek, de szlovákok és magyarok, mi magunk megoldottuk ezt a problémát. Az Európai Unió segítségéről nagyon hosszan nem tudok beszélni, mert nem volt ilyen” – fűzte hozzá a magyar miniszter. Felidézte, ha Magyarország a szankciós fenyegetések dacára nem építi meg a Török Áramlat vezetéket, illetve a két ország nem építi meg a magyar-szlovák összekötő vezetéket, „akkor most egyik országban sem lenne biztonságban a földgázellátás, és akkor vagy nem lehetne fűteni, vagy nem tudnának működni a gyárak”.

Peter Žiga hasonlóképpen vélekedett, helyes döntésnek nevezve a két országot összekötő gázvezeték kiépítését. Elmondta, magyar kollégájával együtt vallják, hogy az ukrajnai háborúnak mihamarabb véget kell vetni, ez a két ország közös érdeke – szerinte konszenzusos békét kell kötni Ukrajna, Oroszország, az Egyesült Államok és az Európai Unió bevonásával. A ragadós száj- és körömfájás terjedésével kapcsolatban elmondta, készek a magyar kollégákkal együttműködni annak érdekében, hogy megállítsák a járványt.

Szijjártó Péter rámutatott, hogy Komárom a Duna két partján elterülő város, amely egyként lélegzik, és a két partot már három híd köti össze, ami a legjobb szimbóluma a Magyarország és Szlovákia közötti stratégiai érdekegyezésnek. „Ez a stratégiai érdekegyezés a két ország között szuverenitási alapon jött létre. Három pont köré csoportosul: mindkét ország békét akar Ukrajnában, mindkét ország ragaszkodik a biztonságos energiaellátásához, és mindketten kölcsönös tiszteleten alapuló európai-amerikai együttműködést akarunk” – mondta.

(csá)
(nyitókép: Tomáš Drucker a Jókai Mór Alapiskolában)

Kapcsolódó cikkeink:
Riasztó népességi adatok
Komáromba látogatott az államfő
Száműzték a mobilokat az alapiskolákból
Ha nem lesz gyerek, további iskolák zárhatnak be
Nálunk mentették meg a magyarországi férfi életét

Top