Múlt kedden (május 26.) több településen is utcákat öntött el a víz a rendkívül heves esőzések következtében, patakok duzzadtak folyóvá. Szentpéteren, Bátorkeszin, Madaron, Újpusztán és Újgyallán is küzdöttek a hirtelen lezúduló csapadékkal. Személyi sérülés szerencsére sehol nem történt, a károk felmérése még tart. Egy nappal az özönvíz után körbejártuk az érintett településeket.
Szentpéter legidősebb lakosai sem emlékeznek arra, hogy valaha is átéltek volna olyan esőzést, mint amilyenben múlt kedden délután fél 4 és fél 5 között volt részük. Az addig békésnek tűnő Dzsindzsa patak folyóvá duzzadt. A víz a környező dombokról zúdult a falura, amelyet két részre vágott – tájékoztatta lapunkat Jobbágy József polgármester. A falu főútját a délutáni órákban lezárták. Rövid időn belül 84 mm csapadék zúdult a községre, de már előző éjjel is 26 mm esett. A károk elhárításán a tűzoltókkal, helyi önkéntesekkel, közmunkásokkal együtt dolgoztak a falu lakosai. Homokzsákokat raktak le, és szivattyúkkal próbálták a víz útját állni. Szerda reggelre a helyzet stabilizálódott – erősítette meg a polgármester, aki szerint 40 éve nem élt át ilyen özönvizet a község. A károk mértékéről egyelőre nem tudott részleteket mondani: „A közút aszfaltja és a járdák több helyen beszakadtak. A házak pincéibe is betört a víz, több helyen a lakószobákban a parketta felszakadt, két családi ház került veszélybe, de végül nem kellett senkit kilakoltatni”. Szentpéter néhány nappal korábban kapott egy tűzoltóautót (bővebben a 7. oldalon), ami most nagy segítséget jelentett, mivel nem kellett riasztaniuk a komáromi tűzoltókat.
A esővíz már a múltban is sok kellemetlenséget okozott a térségben. „A fő gond az, hogy a környező dombok nem a község tulajdonát képezik, a helyzet rendezéséhez csak a vagyonjogi viszonyok megoldása után kaphatunk támogatást. A jövőben szükség lenne esővíz tároló megépítésére, ami csökkenteni tudná a község körüli dombokról befolyó esővizet” – mondta Szentpéter polgármestere.
Bátorkeszi – fotó: Maurer Péter
Bátorkeszin közel egy órán át tartott az özönvízszerű esőzés, aminek következtében kiöntött a Fényes patak. Válságstábot hívtak össze, és a falu polgármestere, Labancz Roland rendkívüli állapotot hirdetett. A lezúduló csapadék előbb a falu felső részét, a Galambost érte el, majd a legalsó szakaszon okozott nagyobb pusztítást. Itt kedden délután az utak járhatatlanná váltak, ezért 2-3 utcát le is kellett zárni. Elsősorban a házak pincéit öntötte el a víz, egy házra pedig fa dőlt, de komolyabb kárt nem okozott. A község egészségügyi központjába is betört a víz, sarat hagyva maga után. Mintegy 30 önkéntes dolgozott a kárelhárításon. Bátorkeszin tavaly takarították ki a vízelvezetőket és árkokat, ami sokat segített abban, hogy nem lettek súlyosabb következmények.
Ahogy az heves esőzésekkor rendszeresen előfordul, most is elöntötte a víz a Bátorkeszi és Madar közti útszakaszt, mivel a domboldalról lefolyó csapadékot nem képes elvezetni a főút melletti árok.
Madaron összesen 100 mm csapadék esett, itt is válságstábot hívtak össze és rendkívüli állapotot hirdetett Édes István polgármester. A falu főutcáján lévő két kitisztított árok és az ugyancsak kitakarított madari patak sem tudta elvezetni a vizet, mely több helyen elöntötte a családi házak kertjét, udvarát, pincéjét. A lehullott csapadék a Sutyú-völgyet is teljesen elborította, károkat okozva a helyi gazdáknak is. Amennyiben nem sikerült volna megépíteni a 15-17 ezer m3 űrtartalmú, esővíz felfogására szolgáló tartályt, akkor a károk még nagyobbak lehettek volna.
Hetényen is gondok voltak, elsősorban Sport utcában, pincékbe, garázsokba folyt be a víz, itt a talajvíz jelenti a legnagyobb problémát. Újgyallán (Dulovce) még a hétfői viharban rongálódott meg két ház, de a heves eső is sártengert zúdított a településre, több pincébe és egy ház lakórészébe is betört a sár. Újpusztát (Mudroňovo) súlyosan érintette a természeti csapás, a házak felét valamilyen módon megrongálta a lezúduló ár, két lakóház súlyosabban is károsodott, a főútra is rengeteg sár került. Múlt héten minden településen zajlott még a kárfelmérés, az első becslések a legjobban sújtott településeken 100 ezres nagyságrendű károkról szólnak. Személyi sérülés szerencsére sehol nem történt.
(mir)