Mint arról beszámoltunk, Érsekújvár és Komárom térségét – Ógyalla és Bajcs részvételével – Fenntartható Városi Fejlesztési Területté nyilvánították. Ez azt jelenti, hogy az érintett négy önkormányzat számára sokmilliós pénzkeret válik elérhetővé, amit különböző, az uniós elvárásoknak megfelelő beruházásra költhetnek el.
Eredetileg 25,5 millió euró uniós forrásból származó pénzcsomagot különítettek el a Komárom-Érsekújvár Fenntartható Városi Fejlesztési Terület (ÚMR – územie udržateľného mestského rozvoja) részére, ám nemrégiben kiderült, közel ötmillió euróval többet meríthet a térség: összesen 30,2 millió euróra pályázhat a négy önkormányzat 2027-ig.
Komoly siker ez a régiónak, részben azért, mert országszerte csak további 17 fenntartható városi fejlesztési terület alakulhatott meg. Ráadásul a négy önkormányzatnak versenyeznie sem kell más pályázókkal, „csupán“ a feltételeknek, játékszabályoknak és előírásoknak megfelelő kérelmet benyújtani: a forrás rendelkezésre áll. Az EU – és a régiófejlesztési minisztérium – ugyan nagyvonalakban meghatározza, milyen fejlesztéseket és beruházásokat lehet megvalósítani a pénzcsomagból, ám a konkrét stratégiai irányelvek, pályázati lehetőségek kidolgozásában már maguk az érintett önkormányzatok is részt vesznek, sőt, gyakorlatilag döntési helyzetben vannak a Nyitra Megyei Partnerség Tanácsokon keresztül, melynek önkormányzatokat (is) tömörítő kamarájának elnöke Keszegh Béla, Komárom polgármestere.
Kérdésünkre elmondta, legutóbb októberben ülésezett a tanács, a városi fejlesztési terület önkormányzatainak képviselői pedig múlt pénteken egyeztettek arról, pontosan milyen célokra merítenének a 30 milliós pályázati keretből – a 4 település alapvetően népesség-arányosan hívhat le pénzeket, vagyis Komárom és Érsekújvár nagyjából 12-13 millió euróra számíthat.
Alapvetően környezetbarát, zöld megoldásokat előtérbe helyező beruházásokra lehet támogatásokat meríteni, például rekreációs és sportfejlesztésekre, hulladékgazdálkodásra, közlekedésre, az életkörnyezet javítására. Keszegh Béla elmondta, Komárom a termálfürdő felújítását, az uszoda és a korcsolyapálya fejlesztését – befedését – szeretné ebből a forrásból finanszírozni, illetve olyan speciális munkagépek vásárlását is, amelyekkel az életkörnyezetet tennék jobbá.
A közös stratégiai dokumentum januárra készülhet el, ezt követően a minisztériumnak is jóvá kell hagynia. Előreláthatólag leghamarabb a jövő nyár folyamán lehet majd benyújtani konkrét támogatási kérelmeket.
(cs)