Két tonna hulladékot gyűjtöttek össze önkéntes fiatalok a hellóGúta PT szemétszedési akcióján Gútán. A hellóÖkonapon több mint százan vettek részt.
Rendőrségi feljelentést fontolgat a hellóGúta Polgári Társulás, amelynek szervezésében a Föld napja alkalmából immár ötödik alkalommal szervezték meg a hellóÖkonap szemétszedési akciót. A hagyományos környezettisztítással kapcsolatban Forró Tibor, a társulás elnöke elmondta, megdöbbenéssel vették tudomásul, hogy irdatlan mennyiségű hulladék hever Gúta területén. Soha ekkora hulladékmennyiséget még nem látott, és önkéntes akciójuk eredménye sokkolta őket.
Több mint száz önkéntes hathatós munkájával mintegy két tonna hulladékot sikerült összegyűjteniük, ámbár Forró Tibor szerint még legalább ugyanennyi hever szerteszét. A Corvin és a Rákóczi tanulói, szülőkkel és pedagógusokkal együttműködve próbálták összeszedni a felelőtlen polgárok által hátrahagyott különféle szemetet. „Elképesztő, mi minden került elő a bozótosból, kiserdőből, a folyópartról, vagy éppen az ártéri erdőből. Meglehetősen nagy területet fésültünk át: egy csoport a Dögös területén lévő Békavárnál tüsténkedett, egy másik a sportcsarnok és a salakos futópálya melletti kiserdőben szedte a szemetet, illetve egy külön csoportunk a Vág-parton, az úgynevezett strandon ügyködött” – fogalmazott a társulás vezetője.
A szemétszedő brigádok találtak hűtőt, autóbelsőt, szőnyeget, de abroncsokat is, utóbbiból több tucatot. A Békavárnál egy egész háztartás féléves szemetét találták meg, egy igazolványt is sikerült kihámozni a szemétből. Rendőrségi feljelentést fontolgatnak, ugyanis gyanítható, hogy az igazolvány tulajdonosához tartozik a szemét. Az összegyűjtött hulladék Forró Tibor szerint „nagyon ferde képet fest a városunkról”.
A szemétszedési akcióhoz az AtechNet számítástechnikai cég külön csapata is csatlakozott, akik többedmagukkal szponzorálták a hellóÖkonapot. Rajtuk kívül a gútai Lebeco pékség péksüteményekkel készült, a helyi Folplast vállalat pedig a szemétszedéshez szükséges eszközöket biztosította. A nap folyamán Riflik Zsolt amatőr ornitológus a madárgyűrűzéssel ismertette meg a résztvevőket, akik az akció végén újrahasznosított papírra nyomtatott emléklapot kaptak.
Borka Roland
Fotó: Fűri Gábor