2024 első hat hónapjában tovább javult a hulladék szeparálási aránya Komáromban. Mivel a vegyes szeméttel kapcsolatos költségek megállíthatatlanul emelkednek, csak akkor lehet féken tartani a hulladékkezelés drágulását – szinten tartani a lakossági szemétdíj nagyságát –, ha a lakosok még többet szeparálnak, és abban is segítenek, hogy az illegális szemetelőket lefüleljék, megbírságolják.
Már tavaly is jelentős előrelépés volt Komáromban, a szemét 33,55 százalékát válogatták ki a lakosok. Idén ez tovább javult, a szeparált hulladék kezeléséért felelős cég adatai alapján fél éves bontásban összességben 10 százalékkal javult az egyes hulladékfajták válogatása: 21 százalékkal több műanyagot, 19-27 százalékkal több különböző csomagolóanyagot válogattak a komáromiak, de nőtt az üveg (+8%) és a papír (+5%) szeparálásának a mértéke is – tájékoztatott a városi hivatal.
„Az elmúlt időszakban nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy minél többen bekapcsolódjanak a szeparálásba. A városi intézményeken kívül az önkormányzati iskolákban is kialakításra került egy teljes rendszer, hogy a gyerekek számára az élet természetes része legyen a hulladék észszerű kezelése. Olyan intézményeket is sikerült bevonni ebbe, mint a Selye János Egyetem” – mondta el Keszegh Béla polgármester.
Jön a KN Smart Taxi
Egyre többen használják ki a megújult harcsási gyűjtőudvar és az új gadóci komposztálótelep nyújtotta lehetőségeket. Harcsáson az építkezési hulladék kivételével minden válogatott hulladékot (elektronikát, használt bútorokat és gumiabroncsot is beleértve) díjmentesen vesznek át. A gadóci komposztálótelepen pedig a komáromi lakosok díjmentesen adhatják le a zöldhulladékot, majd ugyancsak ingyenesen vihetnek komposztot is kertészkedéshez. A komposztáló mulcs készítésére is felkészült, amely elsősorban a városi kertészeti munkákat szolgálja, de alkalmanként a lakosok is felhasználhatják. A két telep működésének részleteiről, illetve a hulladékgazdálkodással kapcsolatos egyéb tudnivalókról a város weboldalán lehet többet megtudni, egy ész pontosan itt.
Hamarosan – várhatóan már szeptemberben – bevezetik a KN Smart Taxit, amivel a lakossági kérésekre reagálnak. Ez egy új szolgáltatás lesz: a KN Smart Servis jelképes díjszabással elszállítja a zöldhulladékot, az apró építkezési hulladékot, továbbá a kidobásra ítélt bútorokat, nagyobb méretű tárgyakat a háztartásokból. Úgy tudjuk, erre a célra a városi cég már beszerzett egy ponyvás-rámpás teherautót.
Harc a szemetelők ellen
Az önkormányzat folyamatosan szigorítja az illegális lerakatokért kirótt büntetéseket. Több helyre fotócsapdákat szereltek fel. Arra is figyelmeztetik a lakosokat, hogy a zöldhulladékot és apró építkezési hulladékot szigorúan tilos a kukákba rakni, illetve a lakótelepi kukák mellé bármilyen szemetet elhelyezni, a tárolókból a hulladékot kidobálni. Mint arról lapunkban többször írtunk, ezen illegális szemétkupacok eltakarítása a városi hulladékkezelés legköltségesebb tétele – gyakorlatilag kidobott pénz, amit néhány lakos felelőtlensége miatt a többinek kell fizetni. Éves szinten ez több százezer euróra rúg, amit a város még több zárt kukatároló építésére fordíthatna. Ezért a KN Smart Servis városi cég arra is kéri a lakosokat, ha azt észlelik, hogy valaki kidobálja a szemetet a gyűjtőedényből, vagy például lakásfelújításból származó szemetet pakol a kukák mellé, hívja a városi rendőrséget a 159-es telefonszámon.
Idén így is folytatódik az új kukatárolók kiépítése, illetve a régiek felújítása, lezárása – erre ebben az évben 200 ezer eurót költ az önkormányzat. E pénzcsomagból egyúttal több színes, válogatott szemét elhelyezésére szolgáló kukát is kiraknak olyan helyeken, ahol erre a legnagyobb szükség van. Egyes lakótelepeken ezzel párhuzamosan csökkentik a vegyes háztartási hulladékra szolgáló tárolóedények számát, viszont a színes kukákból több lesz.
Kizárt, hogy egybeöntsék
A város közleményében rámutat, felmérések szerint a háztartásokban megtermelt hulladék közel 90 százaléka szeparálható lenne. Kiemelik, a hulladékkezelés évről évre drágul mindenhol. A vegyes szemét elhelyezéséért fokozatosan többet és többet kell fizetni, miközben a válogatott hulladék elszállításáért már nem az önkormányzatoknak – közvetett módon a lakosoknak – kell fizetniük, hanem országszerte a RECobal gyártói felelősségvállalási szervezet (OZV) a felelős a lebonyolításáért. Itt érdemes ismételten hangsúlyozni, hogy ebből kifolyólag ma már nem történhet meg, hogy a vegyes hulladékot egybeöntik a válogatott hulladékkal. Komáromban ugyanis bő egy éve a KN Smart Servis gyűjti össze a kevert szemetet, miközben a válogatott hulladék szállítását, az említett felelősségvállalási szervezet megbízásából a Brantner vállalat végzi. Tehát, ellentétben a korábbi gyakorlattal, két külön cég, külön kocsikkal, más megbízás alapján, saját ütemterv szerint jár gyűjteni, azaz hiába tartja magát a városi legenda, teljesen kizárt, hogy a vegyes hulladékot összeöntsék a válogatottal.
Ugyanakkor 2025-től ismét új előírások válnak kötelezővé, az önkormányzatoknak biztosítani kell a textil szeparálását, továbbá a kevert hulladék utólagos szétválogatását, ami megint csak növeli a költségeket. Mindebből egyenesen következik, hogy csak a szeparálással tarthatók kordában a hulladékkezelés költségei, egyúttal a lakossági szemétdíj mértéke is.
Csaba Ádám
Többet fizetünk a szemetünkért
Így működik az új harcsási gyűjtőudvar
Már működik az új komposztáló Gadócon
Százezrekből épülnek új parkolók és zárt kukatárolók