KOMÁROM. Két éven belül új, fedett buszmegállók épülhetnek ki városszerte, illetve a meglévő, rossz állapotban lévő megállókat is rendberakják – amennyiben sikerrel zárul a versenytárgyalás. Erről is döntöttek a komáromi városatyák múlt hétfői ülésükön.
Múlt hétfőn ismét ülésezett a komáromi képviselő-testület, a korábban félbeszakadt ülést folytatták. Az egyik leglényegesebb döntés 18 új, fedett buszmegálló építésére vonatkozott. A városatyák elfogadták azt a javaslatot, miszerint napokon belül kiírják a versenytárgyalást, melyre olyan cégek jelentkezését várják, akik vállalják a buszmegállók kiépítését, aminek fejében 15 évre megkapják a buszmegállókon lévő hirdetőfelületeket – azzal a kikötéssel, hogy a város számára is biztosítanak reklámhelyet. A kiírás szerint a 15 év letelte után a buszmegállókat a város jelképes 1 euróért megvehetné. Azaz a város 18 korszerű megállóval gazdagodna – beleértve a kauflandit is, melyet már sokan kértek –, a nyertes cég pedig a reklámfelületek értékesítéséből fedezhetné a kiépítés költségeit, illetve az évek során nyereséggel is zárhatja a projektet. Keszegh Béla alpolgármester megjegyezte, készül egy közös pályázat Dél-Komárommal, aminek nyomán digitális okospaneleket raknának ki a megállókban, ami részletesen tájékoztatna az érkező buszokról.
Egy másik javaslat ugyancsak a városi reklámfelületeket érintette, pontosabban azt a 23 régi hirdetőtáblát és oszlopot, melyek jelenleg a VMK felügyeletére vannak bízva, a városi kulturális intézménynek azonban nincs kapacitása erre. A város itt is magáncégre bízná a plakátos felületek kezelését, azzal, hogy ezeket új, esztétikus hirdetőtáblákra cseréli, illetve üzemelteti, karbantartja. A javaslat hirdetőtáblánként évi 20 eurós bérleti díjért hirdette volna meg a versenytárgyalást, ám ezt a testület kevesellte, így nem is szavaztak az elképzelésről.
Tárgyalták a főellenőr jelentését a város pénzügyi gazdálkodásáról. Csintalan Miklós ebben egy törvénysértésre mutatott rá, miszerint a városi hivatal félmillió eurónyi összeget más célra használt fel, mint amire a költségvetés szerint elő volt irányozva. Andruskó Imre hangsúlyozta, ez így nem működhet, a városi hivatal a képviselők háta mögött nem dönthet a pénzek átcsoportosításáról. Ugyanakkor megjegyezte, a pénzek nem tűntek el, sőt, megfelelő célra lettek felhasználva – csakhogy a testület jóváhagyásának megkerülésével, amire a múltban nem volt példa.
A városi hivatal egy szándéknyilatkozat elfogadására tett javaslatot, miszerint teljesen fel kéne újítani a közvilágítást, ami az előzetes becslés szerint közel 2 millió euróba kerülne. Fekete Tamás hivatalvezető hangsúlyozta, amennyiben LED világításra cserélnék a jelenlegi elavult technológiát, az több mint a felével csökkentené a világítás költségeit, és 8 év alatt megtérülne a beruházás, amit valamilyen hitelkonstrukcióval finanszíroznának. Hozzátette, maguk az oszlopok is elöregedtek, évente több oszlop is kidől, tehát minden szempontból ráfér a felújítás a rendszerre. Mivel a képviselők részéről igény mutatkozott arra, hogy az elfogadás előtt további információkat kapjanak, a javaslatról egyelőre nem szavaztak, de hamarosan újra napirendre kerül.
Elhangzott az is, hogy a polgármester egyelőre nem nevezte ki a városi idősotthon új igazgatónőjét, akinek jelölését az első őszi ülésen hagyta jóvá a testület. Stubendek László erre reagálva elmondta, egy névtelen levélben kifogásokat emeltek a személyével kapcsolatban, és előbb szeretné áttanulmányozni ezeket, hogy aztán felelősségteljesen dönthessen. Néhányan méltatlankodva fogadták, hogy egy névtelen levél alapot adhat a kinevezés elhalasztására.
Volt egy lényeges különbség a legutóbbi ülés, és az azt megelőző között: ezúttal a szócséplésben egyébként élenjáró városatyák is igyekeztek a tárgyhoz hozzászólni, betartva az időkeretet, és a polgármester is feszesebben vezette az ülést. Bár igazán megosztó ügyek nem kerültek napirendre, jóval hatékonyabb volt a testület munkája, több tucat vagyonjogi ügyben is döntés született.
(csá)