Testvértelepülési szerződést kötött a két Pat

Az augusztus 31-re meghirdetett falunap plakátját olvasgatva a helyiek még nem sejtették, hogy a színes programokon kívül ez a nap többről is fog szólni: határon átívelő barátságról. Ettől a naptól kezdve ugyanis a járásunkban lévő Pat és a magyarországi Zala megyében lévő, azonos nevű helység hivatalosan is testvértelepülésekké váltak.

A nap főzőversennyel vette kezdetét. Ezúttal kilenc csapat mérte össze gasztronómiai tudását. A jó gulyásnak és a jóféle pacalpörköltnek a jó minőségű alapanyagokon, a megfelelő fűszerezésen kívül van még egy titka: szeretettel kell főzni. Abból pedig hiány nem volt. Mind a kilenc bográcsból ízcsiklandó illatok áradtak. De hát a zsűrinek döntenie kellett és helyi Ifjúsági Klub csapatát hirdette ki győztesként.

A fő programokat úgy időzítették, hogy a látogatók végig tudják kóstolni az ételeket. A gyerkőcök élvezhették a habparty-, a zorbing- és pingpongcsatákat. A legnagyobb sikere azonban a tatabányai Edutus Egyetem hallgatói által kifejlesztett NapCsigának volt, amely valóban nem más, mint egy napelemmel működő, mindössze két lóerős kisautó, amit ki lehetett próbálni. Varga István villamosmérnök tanár tájékoztatása szerint a jármű 50 km-t tud megtenni egy feltöltéssel és 25-30km/óra sebességre képes. A NapCsiga fejlesztőinek csapata újabb és újabb technikai vívmányok fejlesztésén töri a fejét, így született meg a palacsintasütő robot is, amelyet a gyerkőcök nagy örömére be is mutattak. „A palacsintasütő robotnál elsősorban a mozdulatokat automatizáltuk, sűrített levegővel mozgatva és felhasználva egy egyszerű elektromos kézi palacsintasütőt, ami bárhol megvásárolható. Az egyszerű működés volt a lényeg, hiszen tanítható, könnyen lemásolható szerkezetet akartunk megalkotni” – tette hozzá.

A testvértelepülési szerződést a két Pat polgármestere, a házigazda Tóth Rozália és Bata Zoltán írta alá. A két község 2014-től áll kapcsolatban egymással, de szoros együttműködés, majd baráti kapcsolat csak később, a Bethlen Alapkezelő Zrt. által meghirdetett pályázatra benyújtott közös projekt révén alakult ki köztük.

Az ünnepi aktus után a színpad a tehetséges fiataloké – Pém Sofia, Farkas Virág Vivien, Štefankovič Hanna, Polák János Mihály, a ReDance tánciskola tagjai – volt, akik nagysikerű produkcióikkal megalapozták az est hangulatát. A falunapi utcabálhoz a Bravo Band szolgáltatta a zenét.

JN.

Top