További hullámokat vet a temető-ügy

Komárom. Ha a régi temetőgondnokság átadná a sírnyilvántartást, és az általuk a 2024 utáni időszakra beszedett bérleti díjakat is, minden gond megoldódna a komáromi katolikus temetővel kapcsolatban. Másrészt, az előző és az új gondnoksággal is a tulajdonos, tehát az egyház szerződött, így a megoldás kulcsa is a tulajdonos kezében van – hangzott el az önkormányzat múlt csütörtöki ülésén.

Rendszeresen foglalkoztunk a temető körül kialakult helyzettel az elmúlt bő egy évben. Dióhéjban a történtek:

  • A temető tulajdonosa a Komáromi Római Katolikus Egyházközség. Nem ez a jellemző, általában a helyi önkormányzat tulajdonában vannak a temetők.

  • Mivel sok panasz érkezett az elmúlt évtizedben a temető elhanyagoltságával kapcsolatban, az egyház úgy döntött, nem hosszabbítja meg az előző temetőgondnokság szerződését, és új temetőgondnokságot bíz meg.

  • 2024. január 3-án az előző gondnokság átadta a temetőt az új gondnoknak, ám a sírnyilvántartást megtartotta. Ebből adódóan a sírhelyek bérlőitől előre beszedett, 2024 utáni időszakra vonatkozó bérleti díjakat sem adta át a régi kezelő.

  • Az előző gondnok arra hivatkozott, hogy szerződésükben szerepel, nem kell átadniuk a nyilvántartást. Amikor 2004-ben ők lettek a gondnokok, ők is nulláról indultak.

  • Az is tény, hogy a törvény úgy fogalmaz, ha megváltozik a temető kezelője, akkor az általa vezetett nyilvántartást köteles átadnia a településnek. Valószínűleg bonyolítja a helyzetet, hogy a katolikus temető tulajdonosa nem az önkormányzat.

  • Az új temetőgondnokság egy év alatt látható fejlesztéseket hajtott végre. Megújult a temetőgondnoki iroda, a ravatalozó és környéke, új szeméttárolók kerültek ki, új vízcsapok, digitalizálták a temetőt. Minderre 150 ezer eurót költöttek, miközben a sírbérletekből nem jutottak elég bevételhez és az alkalmazottaikat is fizetniük kell.

  • Az új gondnokság az egyházzal karöltve büntetőfeljelentést tett, illetve nemrégiben állítólag polgári peres eljárást is indítottak annak érdekében, hogy hozzájussanak az adatbázishoz, illetve a 2024 januárja utáni időszakra befizetett bérleti díjakhoz.

  • Idén januárban a gondnokság és az egyház közösen jelentette be, mivel a temető működtetéséhez pénzre van szükség, 2024-től kezdődően – tehát attól kezdve, hogy új gondnokság működik – minden sírhely után elkérik a bérleti díjat, akkor is, ha a sírhely bérlője az előző gondnoknak előre fizetett.

  • A bejelentés óriási felháborodást váltott ki, a lakosok joggal kérdezték, ha egyszer számlával igazolják, hogy az előző kezelőnek fizettek, hogyan kérhetik tőlük újra a bérleti díjat? Ezzel együtt az is igaz, hogy egyesek olyan számlákat mutattak, melyek szerint 1 koronáért 60-70 évre szóló bérletet kaptak az előző gondnoktól.

  • Az új gondnokság az egyházzal együtt egy új temetői rendtartás jóváhagyását kéri a komáromi képviselőtestülettől. Ez nem az esetleg kétszeri fizetésről szól, hanem arról, hogy az inflációra hivatkozva a 10 éves bérleti díjat a korábbi 80 euróról 95 euróra emelnék.

  • A törvény ugyanis előírja, a helyi önkormányzatnak kell jóváhagynia a temetői rendtartást, még úgy is, hogy – mint a komáromi esetben – annak tartalmába nincs beleszólása, az a tulajdonoson és a temetőgondnokon múlik.

  • A képviselők nem lelkesednek az ötletért, hiszen a lakosok úgy okolják őket a kialakult helyzetért, hogy a legkevesebb közük nekik van hozzá. Egyelőre nem is szavaztak a javaslatról.

  • Múlt csütörtökön két lakos is indulatosan szólalt fel a képviselő-testületi ülésen, a képviselőkön kérve számon a történteket, illetve azt, hogy drága a temetés, a koporsó, továbbá a ravatalozó használata is, ami egy kisnyugdíjas számára megfizethetetlen.

  • Keszegh Béla polgármester kiemelte, miután Kiss Róbert komáromi esperes-plébános hazatér külföldi szolgálati útjáról, továbbra is egy olyan lakossági fórum megtartását szeretné, amelyen az egyház, az előző és a mostani temetőgondnokság képviselői is jelen vannak. Itt a lakosok azoknak címezhetnék észrevételeiket, akik a leginkább illetékesek.

  • A polgármester kiemelte, ha a régi temetőgondnokság átadná a sírnyilvántartást, és az általuk a 2024 utáni időszakra beszedett bérleti díjakat is, minden gond megoldódna a komáromi katolikus temetővel kapcsolatban. Másrészt, az előző és az új gondnoksággal is a tulajdonos szerződött, így a leginkább az egyháztól várható el, hogy a komáromiak számára elfogadható megoldást találjon.

A temető ügye tehát napirenden marad, hamarosan egy lakossági fórumra kerülhet sor, a képviselők egyelőre nem szavaztak az új temetői rendtartásról, a „kétszeri bérletfizetés” kapcsán pedig könnyen további perek indulhatnak, feljelentések történhetnek – akár a régi, akár az új temetőgondnoksággal szemben.

(csaba)

Kapcsolódó cikkeink:
Miért kísért a múlt a komáromi temetőben?
Kísért a múlt a komáromi temetőben
Új kápolna a temetőben
Szépül a komáromi temető
Teszi a dolgát az új temetőgondnokság
Új gondnokság a komáromi temetőben

Top