Dél-Komárom. Október 8-tól látogatható a teljesen felújított dél-komáromi Csillagerőd, amelyben a budapesti Szépművészeti Múzeum több száz darabos gipszgyűjteménye lelt méltó otthonra. Az erődben kialakított korszerű kiállítótérben az antivitástól a reneszánszig mutatják be az európai szobrászatot, pontos, méretarányos szobormásolatokon keresztül. A több mint 7000 négyzetméteres kulturális központ 6 milliárd forintos (kb. 17 millió eurós) beruházással valósult meg. Nem mindennapi élményt ígér.
A komáromi erődrendszer egyik fontos elemét képezi a Duna déli partján álló Csillagerőd, amely azonban 1945 után egyre rosszabb állapotba került. A rendkívül leromlott állapotú épületegyüttes a Liget Budapest projekt keretében nyert egy esélyt a megújulásra – nyilatkozta az MTI-nek Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója és a projekt miniszteri biztosa.
Az erődépületet és annak környezetét Mányi István Ybl-díjas építész tervei alapján teljes körűen felújították és bővítették egy új, többfunkciós kulturális központtal, modern kiállítótérrel is, amelynek köszönhetően a meglévő épület nettó alapterülete több mint 7 ezer négyzetméterre növekedett. Az Építészfórum tájékoztatása szerint az új, kibővített komplexumban a 21. századi igényeknek megfelelően vetítő- és előadóterem, múzeumpedagógiai foglalkoztató, múzeumbolt és kávézó is helyet kaptak. Az ágyú- és lőállásokat visszaállították történelmi állapotukba, az udvaron pedig egy szabadtéri színpadként is használható területet alakítottak ki. A munkálatok során 32 ezer köbméter földet mozgattak meg, 1200 négyzetméternyi kőfelületet újítottak fel, és 115 ezer darab bontott téglát építettek be.
Időutazás kétezer éven át
Baán László elmondta, a Szépművészeti Múzeum száz évvel ezelőtt egy jelentős, sok száz darabból álló gipszmásolati gyűjteményt állított össze, amely az antikvitás korától a reneszánszig megidézi az európai szobrászat legkiemelkedőbb alkotásait. E másolatok legjava a múzeum állandó kiállításainak része volt a 2. világháborúig, ám ezután 70 évre raktárba kerültek az alkotások – részben azért, mert megváltozott a másolatok megítélése, kevésbé tartották ezeket értékesnek. A XX. század vége felé azonban újra megváltozott a trend, ismét értékként kezdtek tekinteni a gipszöntvényekre.
2013-tól, a Liget Budapest projekt keretében sor került a teljes kollekció restaurálására, majd a gyűjtemény zömének, csaknem 300 szobormásolatnak az elhelyezésére a Csillagerőd megújult tereiben. A főigazgató kiemelte: ezen műtárgyak eredeti darabjainak döntő többsége soha nem kölcsönözhető, ezért sehol a világon nem kerülhetne egyetlen kiállításba például a milói
Vénusz és a Laokoón-szoborcsoport Michelangelo remekeivel, de Dél-Komáromban együtt látható Verrocchio Bartolomeo Colleonit és Donatello Gattamelatát ábrázoló, több méter magas, velencei és padovai lovas szobrainak minden részletében méretarányos másolata is. A Csillagerőd kiállítása tehát egyfajta kulturális időutazást, egy csaknem két évezredet átfogó művészettörténeti sétát tesz lehetővé, interaktív múzeumi körülmények között, bőséges információs anyaggal.
Péntektől vasárnapig látogatható
Az új kulturális központot múlt szerdán, október 6-án ünnepélyes keretek között adták át – az eseményen Áder János magyar államfő, továbbá Dél- és Észak-Komárom polgármesterei, Molnár Attila és Keszegh Béla is jelen voltak. A köztársasági elnök az aradi vértanúk napján mondott beszédében kiemelte: „Ez az erőd ma újra őrtorony és bástya, a Szépművészeti Múzeum Európában is párját ritkító másolat-gyűjteményének őrhelye. A Csillagerőd megújulása és bővítése egy megnyert, 21. századi csata. Győzelem a romok, a felejtés, a pusztulás felett.“
Az észak-komáromi Öregvár keleti bástyájával szemben fekvő Csillagerődben megnyílt kiállítás október 8-tól látogatható. Az érdeklődők péntektől vasárnapig 9 és 17 óra között kereshetik fel a görög, római és reneszánsz szobormásolatok kiállítását. Diákok és nyugdíjasok számára a belépő ára 500 forint, a felnőttjegy 1000 forint, 6 év alatti gyerekek számára a belépés ingyenes. A Csillagerődöt Észak-Komáromból érkezve a legkönnyebben a Táncsics Mihály utca felől tudjuk megközelíteni. Miután elhagytuk a Brigetio fürdőt, balra, a Duna irányába térünk le a Bem József utcába, az utca végénél pedig meg is pillantjuk úti célunkat. További információk ezen az oldalon olvashatók.
(cs)
(fotók: MTI, iranykomarom.hu)
(Cikkünk a Delta eheti számában jelent meg.)